250x250

24 lut

Jak zorganizować spotkanie autorskie?

Udało ci się wydać książkę? To świetnie! Jednak to nie koniec pracy, jaka na ciebie czeka w związku z publikacją. Jeśli chcesz zdobyć popularność i przede wszystkim pokazać czytelnikom, że jesteś człowiekiem, który nie stroni od kontaktu z nimi, warto zorganizować spotkanie autorskie. Jak się za to zabrać? To wbrew pozorom nie jest takie trudne! Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Sprawdź!

Lokalnie czy ogólnokrajowo?

Pierwszym etapem przygotowania spotkania autorskiego jest zastanowienie się, w jakich lokalizacjach chcesz je zorganizować. Czy chcesz się spotkać ze swoimi czytelnikami tylko w jednym wybranym (swoim?) mieście czy też pragniesz zaplanować całą trasę i odwiedzić kilka miast? To niezwykle istotne, od tego bowiem zależy nie tylko to, z kim się spotkasz, ale również jaki budżet będzie trzeba przeznaczyć na organizację (w tym dojazdy) i wybór lokali, w których zorganizujesz spotkanie. Decyzję powinny ułatwić informacje dotyczące sprzedaży – z jakich rejonów pochodzą głównie twoi czytelnicy? Jeśli są skupieni w jednym mieście, wówczas warto je obrać za swój cel. Jeśli są równomiernie rozproszeni, wówczas warto rozważyć trasę.

Kawiarnia, księgarnia czy pub?

Kiedy wiesz już, w jakim mieście będziesz organizować spotkanie autorskie, pora ustalić w jakim dokładnie miejscu ono się odbędzie. Tutaj warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę wynajmu (a ta może się wahać – część lokali oferuje organizację takich rzeczy za darmo, inne będą oczekiwały konkretnej kwoty za wynajem), ale także to, w jakim klimacie jest twoja książka. W końcu ciemny, wyłożony cegłami i ozdobiony czaszkami bar nie nadaje się do czytania fragmentów komedii romantycznej, a przepełniona kwiatami i motylkami klubokawiarnia nie sprawdzi się w przypadku powieści typu noir. Dlatego warto najpierw odwiedzić kilka lokalizacji i sprawdzić, czy będą one odpowiadały klimatowi twojego utworu. Na ślepo ciężko jest cokolwiek wybrać. Ważne jest, aby uruchomić nieco swoją wyobraźnię i nie trzymać się najprostszych rozwiązań, czyli: skoro spotkanie autorskie, to koniecznie księgarnia lub biblioteka. Opcji jest mnóstwo: bary, kawiarnie, galerie, ośrodki kultury czy nawet szkoły.

Aranżacja wnętrza

Okej, spotkanie autorskie chcesz zorganizować w wybranym już przez siebie lokalu. Ale to nie koniec! Rzadko zdarza się tak, aby dane miejsce w 100% odzwierciedlało wizję tego, jak chcesz aby wyglądała dana przestrzeń w trakcie spotkania. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednią aranżacją. Czy czytelnicy mają siedzieć na zwykłych krzesłach ustawionych w rządki, przy stolikach a może na ławkach lub miękkich poduchach? Oświetlenie – pełne, czy też przygaszone a może jedynie świece? A jeśli lokal nie posiada żadnych dekoracji, to jakie wybrać: rośliny doniczkowe, obrazy/zdjęcia (jakie?) a może rzeźby? Jak widzisz, elementów, o które należy pomyśleć jest sporo, ale hej, nie oznacza, że musisz z nich wszystkich skorzystać. Równie dobrze możesz się oprzeć na opcji minimum, która też jest dobra – kilka krzeseł i ty. To także ma swój urok – czasami mniej znaczy lepiej!

Catering

Jeśli decydujesz się na organizację spotkania autorskiego, poważnie się zastanów czy organizować catering. Z jednej strony, jeśli spotkanie ma być długie (poza zwyczajowym przeczytaniem fragmentu książki i odpowiedzią na pytania czytelników, może planujesz jeszcze jakieś atrakcje?), warto zadbać o to, aby goście nie siedzieli o suchym pysku. Z drugiej strony, przy krótkim spotkaniu, bufet może rozproszyć czytelników i odwrócić ich uwagę od ciebie. Dlatego tutaj należy postępować bardzo ostrożnie. Szczególnie, że też nie w każdym miejscu catering będzie mile widziany – jeśli spotkanie autorskie ma się odbyć w bibliotece, raczej nie uzyskasz na to zgody. W przypadku organizowania spotkania w restauracji, kawiarni lub barze, warto podpytać managera czy istniałaby dodatkowa opcja cateringu dla gości. A jeśli tak, to w jakiej formie? Serwowanie gotowych dań to raczej kiepski pomysł – warto raczej skusić się na mało angażujące i niezbyt wymyślne przekąski oraz drinki. W końcu to ty jesteś gwiazdą spotkania a nie jedzenie!