250x250

02 cze

Jak znaleźć idealnego wydawcę?

Ukończyłeś książkę i wpadłeś na genialny pomysł jej wydania? Jeśli to Twoje pierwsze podejście do tego typu spraw, koniecznie zapoznaj się z kilkoma podstawowymi informacjami, które pozwolą Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji lub zwyczajnie – zawarcia niekorzystnej umowy. Czego się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę?


Nie szukaj na ślepo

Cała zabawa z wydawaniem książki zaczyna się od znalezienia wydawnictwa. Nie warto w tym wypadku wysyłać swojego utworu wszędzie, gdzie tylko nam się wymyśli. Coraz więcej wydawnictw jest bowiem specjalistyczna i zwyczajnie mogą się nie zainteresować naszą propozycją. Zamiast marnować czas na wysyłanie do wszystkich po kolei, lepiej usiąść i spisać sobie kilka dużych i mniejszych wydawnictw, które zajmują się danym gatunkiem i do nich wysłać swoją propozycję wydawniczą. Inną opcją jest znalezienie wydawcy, który odpłatnie opublikuje naszą książkę lub, jeśli nie mamy nic przeciwko e-bookom –  selfpublishing.

Umowa – ważny element współpracy

Niezależnie od wybranej formy publikacji, zawsze warto zwracać uwagę na zawieraną umowę. W przypadku wydawnictw online może mieć ona formę osobnego dokumentu lub jako część regulaminu, który akceptujemy w momencie rejestracji lub przesłania swojej pierwszej publikacji. W umowie należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyłączna czy niewyłączna (co jest szczególnie istotne w przypadku ebooków) oraz jaki procent od sprzedaży dostaniemy. Dobrze jest również zapoznać się z cennikiem dodatkowych usług (w przypadku selfpublisherów), jak również zakresami udzielanych wydawnictwu licencji na wykorzystanie utworu.

Partnerstwo to podstawa

Jeśli decydujemy się na tradycyjne wydawnictwo, dobrze jest poczytać opinię na jego temat. Po co?  Aby nie wpakować się w współpracę z osobami, które autorów traktują jak swoich niewolników, którzy są zobowiązani do wykonywania wszystkich poleceń, jakie wyda redaktor. Proces wydawniczy bywa trudny i pracochłonny, dlatego dobrze jest, aby wszystkie zaangażowane w niego osoby traktowały się z szacunkiem. Praca na równej stopie pozwala na szybsze osiągnięcie kompromisów oraz przyśpieszenie pracy nad wydaniem publikacji. Jak się ustrzec przed nieodpowiednim traktowaniem autora? Przede wszystkim zwracając dużą uwagę na poprzedni punkt, czyli umowę. Z reguły już po niej można poznać, jakie podejście posiada wydawnictwo. Wysoki procent zysków dla niego, wyłączność czy też zobowiązanie się do stworzenia kolejnej publikacji w przeciągu określonego czasu mogą sygnalizować, że współpraca może być ciężka.

Współpraca z najlepszymi?

Oprócz samych redaktorów, dobrze jest także sprawdzić grafików i drukarnię. Powód jest prosty – to graficy będą decydowali o tym, jak będzie wyglądała okładka naszej książki a z kolei drukarnia decyduje o tym, czy całość będzie dobrze wyglądała w wersji fizycznej. Nierzetelność w obu przypadkach może doprowadzić do tego, iż efekt końcowy będzie wołał o pomstę do nieba. Cienki, rwący się papier, niezgodność kolorów a do tego okładka całkowicie niezgodna z wizją autora – takie koszmarki choć rzadko, to jednak mają miejsce. Można się przed tym ustrzec sprawdzając kto właściwie tworzy dla danego wydawcy i jakie te osoby mają opinie. Prawda jest bowiem taka, że jeśli wydawnictwo współpracuje z kiepskimi osobami, które na swoim koncie mają same porażki, ciężko wymagać, aby zrobiło z naszej książki bestseller.

Kanały sprzedaży

Warto także zwrócić uwagę na to, z jakimi dystrybutorami wydawca współpracuje oraz jakie kanały promocji wykorzystuje. Jeśli są mu obce social media a do tego zakupu można dokonać tylko w jego sklepie online, raczej nie możemy się spodziewać tego, że dotrzemy do szerszej publiczności. Im więcej współpracujących księgarń i chwytów promocyjnych, tym lepiej dla nas i dla naszej kieszeni. A w końcu o to w tym wszystkim chodzi – jeśli już decydujemy się na publikację książki, to nie po to, aby leżała na sklepowych półkach i zbierała kurz.