250x250

25 cze

Zdrada jako temat książki

Zdrada to temat książki, który może budzić kontrowersje. Można ją przedstawić na różne sposoby: potępiając ją lub wręcz przeciwnie – ukazując, że nic w życiu nie jest czarno-białe. Motyw zdrady nie musi występować jedynie w romansach czy powieściach obyczajowych. To doskonały pomysł także w przypadku książek psychologicznych.

Zdrada przedstawiona negatywnie

Najczęściej w książkach, filmach i innych formach przekazu można spotkać się z wykorzystaniem motywu zdrady jako pokazania, że to jest całkowite zło. Z reguły wtedy występuje dość utarty schemat – główna bohaterka lub bohater, będąc w związku, poznaje nagle inną osobę. Z początku kochanek lub kochanka wydają się idealni, ale czytelnik od samego początku może wyczuć, iż „coś jest nie tak”. Ostatecznie wychodzą na jaw prawdziwe motywy znajomości a bohater lub bohaterka powraca do swojej drugiej połówki. W wersji z happy endem, żyją razem długo i szczęśliwie, a w wersji dramatycznej – zostaje odrzucony, gdyż druga osoba zdążyła znaleźć kogoś bardziej godnego uczuć. Zdrada w tym wypadku jest jednoznacznie zła i najczęściej jest wykorzystywana w takiej formie jako element dramatu lub romansu.

Zdrada przedstawiona pozytywnie

Forma, która zdarza się znacznie rzadziej, mimo że daje znacznie więcej możliwości poprowadzenia fabuły, niż tradycyjne podejście. Zdrada pokazana w pozytywny sposób wymaga ciut większych umiejętności i dobrego warsztatu pisarskiego. Nie można bowiem od pierwszego zdania wychwalać tego typu zachowania, bo krytyka i czytelnicy będą oburzeni i poleje się fala negatywnych opinii. Cały dowcip polega na tym, aby tę „dobrą stronę zdrady” pokazać w taki sposób, że czytelnik sam dojdzie do takiego wniosku. Bardzo istotne są tutaj okoliczności, w jakich do niej dochodzi. Nie muszą to być od razu górnolotne kwestie, jak schorowany partner lub partnerka, którym nie daje się szans na przeżycie. Może to być ukazanie niedopasowania charakterów i celów życiowych. Tego typu podejście najlepiej sprawdza się w melodramatach i komediach romantycznych, gdzie główny bohater (lub bohaterka) wybiera ostatecznie swoją kochankę lub kochanka.

Zdrada jako motyw w powieści psychologicznej

Zdrada jako taka stanowi także ciekawy temat dla powieści psychologicznej. Wzbudza ona wielkie kontrowersje a studium przypadku danej jednostki może przybliżyć czytelnikowi mechanizm, w której do niej dochodzi. Główny bohater w tym wypadku nie musi być członkiem romansu, może być przyjacielem, psychologiem lub terapeutą pary, która boryka się z tym problemem. Przejście od przyczyn, ukazanie w jaki sposób relacje w związku zmieniają się z czasem, do wniosków, może być nie tylko wciągająca, lecz niezwykle pouczające dla odbiorcy. Powieść psychologiczna może również dotyczyć zupełnie odmiennej tematyki a motyw zdrady może funkcjonować jedynie jako główny wątek poboczny, dodający całej fabule pikanterii i wieloznaczności.

Zdrada jako motyw powieści kryminalnej lub thrilleru

Wiele zabójstw popełnianych jest z powodu zdrady. Najczęściej są to zbrodnie w afekcie, które można wykorzystać jako główną oś powieści kryminalnej. Zbrodnia, niekoniecznie morderstwo, dokonana w wyniku zemsty na niewiernym partnerze lub też wręcz przeciwnie – kochanka lub kochanek dopuszczają się czynu zabronionego z miłości do ukochanego. Może nie jest to zbyt oryginalny motyw, jednak nadal intrygujący – wszystko zależy od wybranego paragrafu i elementów uzupełniających akcję. Jednak tym, co może być naprawdę interesujące dla pisarza poszukującego tematu, jest wykorzystanie zdrady w thrillerze. Seryjny morderca, który na celownik bierze niewierne kobiety lub mężczyzn, chcąc ich ukarać. Kobieta, która niczym ludzka modliszka zwabia swoje ofiary, posiadające rodziny, by po seksie dokonać na nich zbrodni. Opcje są praktycznie nieograniczone a dobrze rozplanowana akcja może wciągnąć czytelnika na długie godziny. To jednak propozycja dla osób, które mają wprawę w budowaniu napięcia – w innym przypadku całość może wyjść dość karykaturalnie i zamiast mrożącego krew w żyłach motywu zbrodni, otrzymamy sztampę. Dlatego gra na subtelnościach oraz odpowiednie powiązania między przestępcą a zdradą, są tutaj kluczowe, aby osiągnąć pożądany i nieprzerysowany efekt.