250x250

23 cze

Jak wybrać temat na książkę?

Chciałbyś usiąść do pisania, jednak nie potrafisz wymyślić dobrego tematu na książkę? Bez obaw – nie Ty jeden się z tym borykasz. Czasem nadmiar pomysłów powoduje, że ciężko nam wybrać jeden konkretny a innym razem siadając do klawiatury wszystkie plany wyparowują nam z głowy. Jak znaleźć dobry temat na książkę? Skąd czerpać inspirację?


Zainteresowania

Podstawową kwestią są nasze zainteresowania. Powód jest prosty – nie da się napisać o czymś 300 stron, jeśli się tym człowiek nie interesuje. Wówczas zwyczajnie wyjdzie zlepek informacji, które nijak się będą miały do zgrabnej powieści. Dlatego tematy należy czerpać z tego, co nas pasjonuje, niezależnie czy są to rzeczy poważne, jak psychologia, czy też bardziej trywialne jak show biznes. W momencie, gdy zaczynamy tworzyć coś na bazie własnego hobby, tak naprawdę plan powieści powstaje samodzielnie w naszej głowie. Wszystko nagle wskakuje na odpowiednie miejsca a wszelkie wątpliwości czy dylematy odchodzą w siną dal. Oczywiście zainteresowania mogą nam posłużyć wszechstronnie – od poradnika dotyczącego danej pasji po elementy budowania poszczególnych postaci lub wydarzeń.

 

Poczucie humoru

Jesteś ponury i wolisz mrok? A może biegasz po łące, śmiejąc się jak małe dziecko? Warto sobie zadać takie pytanie, ponieważ od naszego temperamentu i poczucia humoru również zależy to, o czym będziemy pisać. Co ciekawe – ma to wpływ nie tylko na wybrany gatunek, lecz także cały zamysł utworu. Trudno bowiem sobie wyobrazić osobę uśmiechającą się raz do roku, tworzącą komedie. Choć, nie jest to wcale takie nierealne – czasem owa zasada działa na zasadzie kontrastu. Ponadto – często to, co nas śmieszy, próbujemy intuicyjnie przelać na papier, dzięki czemu często bez naszej wiedzy powielamy swoje poczucie humoru. Dobrze jest mu zaufać i zastanowić się nad tym, jacy właściwie jesteśmy!

 

Ulubione książki

To, co wybieramy do czytania, często determinuje to, jakimi ludźmi jesteśmy oraz jak jesteśmy ukształtowani. Co więcej – w ten sposób wyrabia się nasz indywidualny styl, chłoniemy bowiem inspiracje z różnych źródeł i przechwytujemy sposób pisania innych. Ponadto nie trzeba chyba wyjaśniać, iż zazwyczaj wybieramy takie książki, które zwyczajnie pasują do naszego gustu. Trudno sobie zatem wyobrazić, aby ktoś, kto całe życie czyta klasyczne kryminały, zaczął nagle tworzyć bajki dzieci bez chociażby drobnej zagadki kryminalnej w tle. Podobnie zresztą jest z fanami komedii – nawet przy naprawdę wielkich staraniach będzie im trudno stworzyć dramat bez choćby drobnego akcentu humorystycznego w tle. Dlatego, jeśli nie wiesz o czym pisać, przyjrzyj się swojej biblioteczce – w ten sposób łatwo odkryjesz, co faktycznie Cię interesuje oraz w jaki gatunek powinieneś się zagłębić.

 

Otoczenie

Dalej masz pustkę w głowie? W takim razie rozejrzyj się wokół siebie. Świat, a w szczególności Twoje najbliższe otoczenie to kopalnia pomysłów. Przyjrzyj się swojej rodzinie, przyjaciołom, poobserwuj obcych ludzi na ulicy i dostrzeż, że tak naprawdę każda chwila może przynieść coś inspirującego. Zabawny dialog może być początkiem fascynującej powieści obyczajowej a śmieszna scenka na placu zabaw – inspiracją do horroru. Warto rozmawiać z rozmaitymi ludźmi – rodziną, przyjaciółmi lub nawet panią w sklepie. W ten sposób bowiem bardziej chłoniemy otaczający nas świat, a co za tym idzie – mamy szansę zdobyć wiele ciekawych tematów do napisania książki!

 

Sny

Może to dziwne, ale sny również mogą być fantastyczną inspiracją do napisania książki. Ich bajkowość a czasami przerażający realizm mogą wywołać całą lawinę pomysłów. Ważne, aby spróbować je zapamiętywać lub nawet spisywać. Czasem mając kilkanaście lub kilkadziesiąt takich marzeń, można z nich wykrzesać fenomenalną historię fantasy, która, być może, stanie się w przyszłości bestsellerem. Dlaczego warto zapisywać sny? Cóż, pewnie nie raz byłeś w sytuacji, gdy tuż przed zaśnięciem wpadałeś na genialny pomysł. Również w trakcie snu do głowy mogą nam przychodzić fantastyczne rozwiązania, które objawiają się nie inaczej niż w formie poszczególnych fragmentów snu. Dlatego nie opieraj się i zacznij spisywać własne sny!