250x250

04 styczeń

Wybierz idealny temat na początek!

Idealny temat na początek

Marzysz o byciu pisarzem, jednak cały czas masz problem z wyborem idealnego tematu swojego pierwszego utworu? Z takim problemem boryka się całkiem sporo osób. Niby posiada się jakiś pomysł, ale kiedy siada się do pisania, myśli uciekają z głowy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone pomysły, które pozwolą nam uruchomić wyobraźnię.

Książka-pamiętnik

Mówi się, że najłatwiej jest pisać o własnym życiu. Nic bardziej mylnego – trudno bowiem przelać na papier to, co na co dzień widzimy i czego doświadczamy. Dlaczego zatem ten temat proponuje się początkującym? Ponieważ w tym przypadku połowa roboty jest już za nami – nie musimy kreować nowych bohaterów, nie potrzebna nam praktycznie żadna dodatkowa wiedza. Wystarczy tak naprawdę usiąść i spisać własne obserwacje. Oczywiście w chwili, kiedy chcielibyśmy taki utwór wydać, warto osoby występujące w naszym dziele o tym poinformować i zapytać o zgodę na ujawnianie ich danych osobowych. W przypadku braku takiej zgody zawsze możemy nasz pamiętnik wykorzystać jako podkładkę do stworzenia czegoś zupełnie innego.

Obrazki z życia

Inną opcją, nieco mniej ryzykowną, są obrazki z życia. Cóż to takiego? W przeciwieństwie do pamiętnika, nie opisujemy w nich wszystkich wydarzeń, z jakimi mamy do czynienia. Wybieramy tylko te najzabawniejsze, najbardziej kuriozalne lub najbardziej irytujące sytuacje, które w jakiś sposób nami wstrząsnęły. Potem wystarczy je opisać w błyskotliwy i zabawny sposób, aby porwać czytelników za serce. Takie obrazki z życia dobrze wyglądają w formie felietonów zebranych w jednym tomie. Warto tylko uważać na to, aby nie puścić zbytnio wodzy wyobraźni – wszak mimo wszystko mają to być utwory oparte na faktach! Plusem tego rozwiązania jest fakt, iż tak jak w przypadku pamiętników, praktycznie połowę pracy mamy za sobą. Oprócz tego nie porywamy się od razu na długą formę – felietony z natury są raczej krótkie, choć to zależy od ich autora. Dodatkowo – jeśli jeden z utworów nam nie wyjdzie, nie powoduje to od razu skreślenia całego dzieła. Wystarczy wtedy jedynie wymienić go na coś lepszego lub zwyczajnie napisać go na nowo.

Bajeczka dla grzecznych dzieci

A teraz coś dla osób, które wcale nie chcą iść w kierunku literatury faktu czy reportaży. Dobrym ćwiczeniem pisarskim jest próba napisania bajki dla dzieci. Na początek warto stworzyć coś krótkiego – opowiadanie o losach wymyślonych bohaterów. Jeśli pójdzie nam dobrze, warto to nieco rozszerzyć – może nawet do poziomu powieści, w której bohaterowie musieliby się zmagać z wieloma przeciwnościami losu. Ten temat, a raczej gatunek, jest bardzo wdzięczny, ponieważ prawie wszystko jest tutaj dozwolone. Dodatkowo możemy nieźle wyćwiczyć wyobraźnię, szczególnie w przypadku, kiedy do pomocy zatrudnimy dzieci z naszej rodziny. Warto to zrobić – nikt bowiem nie ma większej wyobraźni i bardziej abstrakcyjnych i prostych pomysłów jak właśnie maluchy. Taka współpraca pomoże nam rozwinąć skrzydła i wyjść z ram, w które wpadliśmy po wielu latach szkoły i własnych doświadczeń.

Romans z Hollywood

Marzy Ci się jakiś konkretny temat, którym podbijesz serca czytelników? Proszę bardzo – przetestuj się w romansach. Ze wszystkich tematów to właśnie romanse mają najprostszą fabułę, do której wystarczy wymyślić jedynie kilka postaci. Całość powinna (przynajmniej na początku pisarskiej drogi) iść zgodnie z konwencją, tzn. poznanie się bohaterów → zauroczenie → wyznanie miłości → związek → kryzys → happy end. Jak widać jest to naprawdę bardzo prosty schemat, do którego wypełnienia nie potrzeba nawet zbyt dużej wyobraźni. Możesz zapytać – skoro tak, to po co w ogóle o tym pisać? Otóż powód jest prosty – to jest jedynie wersja podstawowa, do której możemy dodać dowolną liczbę wątków i intryg. Do romansu można dokoptować wątek kryminalny lub dramatyczny. Świetnie się także sprawdzi połączenie romansu z komedią. Dodatkowym plusem wyboru tego tematu jest fakt, iż prawie zawsze się sprzedaje, nawet jeśli nie wyszło nam dzieło najwyższych lotów.