250x250

26 wrz

Własny biznes bohatera

O tym, że bohater powinien coś robić, wie każdy, nawet początkujący autor. Oprócz standardowych zawodów może on także być właścicielem własnej firmy, co automatycznie tworzy oś fabularną dla  powieści. Powód jest prosty – wszystkie problemy z pracą będą przekładały się bezpośrednio na jego życie osobiste. Jaki biznes może prowadzić bohater oraz jaki to będzie miało wpływ na akcję?

 

Restauracja

To jeden z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o własną firmę. Jest to również jedna z bardziej barwnych profesji, gdyż wielu z nas nie ma pojęcia o tym, jak wygląda prowadzenie restauracji od kuchni. Co więcej – prowadzenie takiego lokalu zazwyczaj wiąże się z pasją, która pchnęła bohatera do otworzenia swojego interesu. A skoro pasja to i ambicje – często te niespełnione, polegające na tym, że bohater chciał stworzyć ekskluzywny lokal a tymczasem prowadzi zwykły bar mleczny. Dążenie do osiągnięcia sukcesu, różne przeciwności losu, w tym możliwość splajtowania – to wszystko daje spore pole do popisu jeśli chodzi o fabułę.

 

Bar

Choć podobny do restauracji, to jednak zupełnie inny. Głównie z powodu specyfiki klienteli. Przede wszystkim – bar rzadko otwierają kobiety. Zazwyczaj ich właścicielami są mężczyźni w dowolnym wieku. Tutaj historia może kręcić się wokół chęci otworzenia takiego przybytku. Poszukiwanie odpowiedniego lokalu, pomysł na wystrój wnętrza oraz stworzenie odpowiedniego klimatu – to są elementy, które będą dominować w takiej historii. Opowieść o istniejącym już barze niekoniecznie może być ciekawa, chyba że właściciel zamiast być głównym bohaterem zostanie narratorem i obserwatorem wydarzeń. Wówczas jednak zmieni się środek ciężkości i sama profesja będzie mniej ważna od tego, co właściwie zostanie zaobserwowane zza lady baru.

 

Kancelaria

Prawnik rzadko pracuje dla kogoś. Przynajmniej w utworach. Częściej otwiera własną kancelarię, dobiera sobie wspólników i walczy o sprawiedliwość. Z różnym skutkiem, ale jednak. Tutaj nie tylko jest narzucana oś fabularna, lecz również charakter głównego bohatera. Powinien być pełen pasji, wierzący w sprawiedliwość i może przez to nieco naiwny. Jednocześnie powinien być przeświadczony o swojej racji, wygadany i przede wszystkim – uczciwy. Płeć nie ma tu znaczenia – równie przebojowa może być kobieta, jak i mężczyzna. Ważne jest to, aby nie wpaść w pułapkę ciągłego pasma sukcesów. Mimo wszystko bohater powinien mierzyć się z problemami, takimi jak trudny proces, dylematy moralne czy też pokusa zdobycia większej ilości pieniędzy. W ten sposób nie zostanie stworzony super-bohater, lecz dość realistyczna postać, walcząca o swoje.

 

Salon urody

SPA, fryzjer a może kosmetyczka? To też są zawody, które warto zawrzeć w swojej powieści, choć rzadko jest to robione. Tutaj również płeć nie ma znaczenia, choć na pierwszy rzut oka przychodzi na myśl kobieta. Ważne, aby się skupić na specyfice klientów takich przybytków. Zazwyczaj będą to dość ekscentryczne osoby o pozornie błahych problemach, które będą posiadały drugie dno. Podobnie jak w przypadku restauracji można tutaj powalczyć o ambicje właściciela – chęć stania się ekskluzywnym salonem dla gwiazd, niedocenienie potencjału artystycznego fryzjerki i tym podobne zagadnienia. Nie jest to temat łatwy, ale z pewnością wart wykorzystania, choćby do wprawek pisarskich.

 

Handel

Czy to mały w postaci sklepu osiedlowego, czy też duży w postaci dużej firmy holdingowej. Handel to jedna z tych dziedzin, w którym autor może naprawdę rozwinąć skrzydła. To właśnie tutaj można zawrzeć klasyczny schemat od „pucybuta do milionera”. Bez wątpienia taki biznes dla biznesu daje najszersze pole do popisu – nie jesteśmy niczym ograniczani. Bohaterem może być każdy – od biedaka, który wpadł na ekstra pomysł, aby w końcu wyrwać się z nędzy po dziecko bogaczy, które nie radzi sobie ze schedą po rodzicach. Każdy wariant historii jest równie interesujący. Warto jednak pamiętać o tym, by cała historia miała ręce i nogi. Oznacza to, że trzeba dokładnie wymyślić, co właściwie bohater będzie robił, co i w jaki sposób sprzedawał oraz w jakim kierunku jego biznes będzie się rozwijał. Bez tych elementów cała historia skończy się po pierwszych zdaniach.