250x250

31 Paź

Typy głównych bohaterek

Planujesz stworzyć książkę, w którym główną rolę odegra kobieta? Wspaniale! W takim razie na wstępie zadecyduj jakim typem ona będzie. Buntowniczka, karierowiczka a może słodka idiotka? Każda prezentuje za sobą pewne walory fabularne, które warto wykorzystać w powieści. Czym charakteryzują się poszczególne typy bohaterek?

 

Kura domowa

Osoba pełna ciepła i miłości. Skupiająca się na tym, by zapewnić swojej rodzinie ciepły posiłek i czysty kąt. Dbająca o to, by w domu zawsze pachniało świeżością i domowym posiłkiem. Kura domowa zazwyczaj swoje życie podporządkowuje rodzinie – mężowi i dzieciom, nierzadko spełniając się właśnie w tej roli. Przy tej postaci można zarysować tło wydarzeń – czy sama zdecydowała się na taką rolę, czy też raczej została na niej wymuszona przez otoczenie? Każdy z tych wariantów pociągnie zupełnie inny wątek fabularny. Jedną z opcji jest bunt kury domowej i chęć wyjścia z kieratu gotowania-prania-sprzątania. Inną jest ukazanie, że kobieta podejmująca się opieki nad własnym domem nie jest ani gorsza, ani mniej ambitna od innych. Ważne jest podkreślenie wyglądu Kury – będzie ona zdecydowanie pulchniejsza i mniej zadbana od pozostałych typów. Bo w końcu nie ona jest ważna, tylko rodzina.

 

Karierowiczka

Przeciwieństwo Kury – ta postać będzie stawiała głównie na siebie. Siłownia, dobrze płatna praca, idealny makijaż, manicure, wykształcenie – karierowiczka zrobi wszystko, by być perfekcyjną w każdej kwestii. Jeśli nawet posiada męża – jest on najprzystojniejszy i najkochańszy, mają najcudowniejsze dzieci chodzące do najlepszego przedszkola, ale w ogóle nie poznające matki. Bo karierowiczka posiada jedną podstawową wadę – jej pęd ku szczycie powoduje, że nie zwraca uwagi na otoczenie. I nigdy nie daje sobie luzu – bierze na siebie kolejne projekty, wyzwania, delegacje, szkolenia. Robi wszystko, łącznie z naginaniem moralności po to, by osiągnąć swój cel. Podstawowa zaleta? W wątku fabularnym można ją „nawrócić” lub pokazać, że każdy ideał zmaga się z problemami.

 

Buntowniczka

Postać dość młoda, wychodząca poza ramy społeczne. Najczęściej widać to już po ubiorze – glany, podarte dżinsy, kolorowe lub czarne włosy, tatuaże, lub jakiekolwiek inne cechy pasujące do wybranej subkultury. Buntowniczka to sposób na pokazanie alternatywnego podejścia do życia – wymknięcia się z wyścigu szczurów i skupienie na własnych umiejętnościach i pasjach. Z reguły jest artystyczną duszą, którą mało kto rozumie. Jeśli postać wykracza poza wiek nastoletni – utrzymuje się ze swojej twórczości lub pracuje w agencji reklamowej, gdzie może wykazać się kreatywnością. Główny plus – można ją wykorzystać do ukazania absurdów współczesnego świata oraz alternatywne sposoby postrzegania świata.

 

Słodka Idiotka

Głupiutka, farbowana, naiwnie dziewczęca, ufająca wszystkim i uznająca, że robiąc słodkie oczka można wszystko załatwić. Jeśli chcemy z niej uczynić główną bohaterkę, musimy pamiętać, że ta postać nadaje się przede wszystkim do komedii. Po prostu przyciąga zabawne sytuacje. Można ją również wykorzystać do groteski, ukazując kobiece wady lub wyśmiewając współczesne podejście do kobiet. Bez wątpienia postać dość prosta do stworzenia, choć nie ma się co tu oszukiwać, że z jej pomocą stworzymy wielotomową powieść. Wygląd? Karykaturalne zadbanie o siebie,, słodki róż i szpilki. To podstawowe atrybuty, które Słodka Idiotka musi posiadać!

 

Singielka

To typ, który daje szerokie pole do popisu. Z reguły jest to zwykła dziewczyna, która nie wybija się na żadnym polu a jej największym życiowym marzeniem jest znalezienie miłości życia. Z reguły ma ustabilizowaną sytuację zawodową i, choć nie zarabia kokosów, jest zadowolona ze swojego życia. Otoczona wianuszkiem przyjaciół, co rusz wdaje się w mniej lub bardziej przelotne romanse. Idealny materiał na powieść obyczajową lub romantyczną, w której będzie happy end. Jeśli chodzi o wygląd, mamy tu do czynienia z przeciętniakiem – trochę dba o siebie, ale często lenistwo wygrywa nad ambicjami. Ubiór zwyczajny, choć często w stronę luźnego. Ot, trochę dziewczyna z sąsiedztwa, którą wszyscy lubią, a mało kto zna i kocha naprawdę.