250x250

06 Sie

Jak szybko napisać książkę?

Szybkie pisanie książki to nie tylko marzenie. Można to osiągnąć, o ile posiadamy odpowiedni warsztat, organizację pracy i przede wszystkim pomysł. Te trzy elementy są pewną podstawą do osiągnięcia zamierzonego celu. Prawda bowiem jest taka, że dany utwór można pisać kilka dni, tygodni czy lat a efekt może być porównywalny. Jak zatem szybko napisać książkę?

Warsztat pisarza jako klucz do sukcesu

Niestety – bez odpowiednich umiejętności, czy to wrodzonych, czy wyćwiczonych, ciężko będzie stworzyć chociażby krótką opowiastkę. Dlatego jeśli masz w planach stworzenie dzieła, sprawdź jak Ci idzie jakiekolwiek tworzenie. Jeśli zauważysz, że z pewnymi elementami sobie nie radzisz, np. z tworzeniem odpowiednich dialogów, doszkol się. Możesz to zrobić przy pomocy internetowych grup dyskusyjnych, specjalistycznych stron poradniczych czy też kursów kreatywnego pisania. Możesz także korzystać z poradników pisania stworzonych przez innych pisarzy lub polonistów. Z czasem, gdy wyćwiczysz już wszystkie elementy, które były dla Ciebie problematyczne, będziesz gotów do stworzenia swojego upragnionego dzieła. Takie wstępne ćwiczenia znacznie skracają czas późniejszej pracy nad właściwym utworem. Dlatego, nawet jeśli masz wrodzony talent, spróbuj poćwiczyć zanim przystąpisz do właściwej pracy.

Organizacja pracy pozwoli osiągnąć cel

To pozornie nic trudnego – usiąść i zacząć pisać. Potrzebne są jedynie komputer i własna wyobraźnia. Jednak to tylko pozory. Faktycznie rozpoczęcie pisania i jego kontynuowanie wymaga naprawdę żelaznej dyscypliny. Wrogami są obowiązki domowe i Internet. Pierwsze – rozpraszają, ponieważ skoro siedzimy w domu, to warto przy okazji coś w nim zrobić, prawda? Tylko się nastawi pranie, żeby w międzyczasie się prało, tylko się wstawi obiad na kuchenkę, aby w międzyczasie się gotował, tylko… Później się okazuje, że wybija północ a Ty nie ruszyłeś chociażby z pierwszym zdaniem. Internet wcale nie jest lepszy. W końcu tylko się coś sprawdzi, jakąś niezwykle ważną informację… tylko się przeczyta newsa na serwisie, jedynie zajrzy na Facebooka, sprawdzi maila, zapłaci rachunki i… mija czas. Dlatego jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś w domu, najpierw wyćwicz sobie dyscyplinę pracy. Jak? Ogarnij wszystkie domowe obowiązki przed przystąpieniem do pisania a Internet na czas pracy zwyczajnie wyłącz i to najlepiej router a nie jedynie wi-fi. W ten sposób odejdzie pokusa sięgnięcia po telefon i przeglądanie social mediów w smartfonie.

Bez pomysłu nic się nie wydarzy

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – jeśli nie wiesz, o czym chcesz pisać, będzie Ci trudno cokolwiek stworzyć. Można oczywiście próbować i liczyć, że pomysł sam przyjdzie w trakcie pisania, ale… trzeba wiedzieć, od czego chcesz chociaż zacząć. Brak pomysłu na bohaterów, główną oś fabularną czy chociażby gatunek to gotowa porażka. Lepiej wtedy zająć się czymś zupełnie innym. Jeśli jednak już jakiś zamysł masz, nawet najogólniejszy, to już jakiś krok naprzód. Jeśli chcesz w maksymalnie krótkim czasie stworzyć gotowy utwór, dobrze jest przed przystąpieniem do pisania, rozbudować swój pomysł. Stworzenie planu powieści mocno ułatwi Ci pracę a jednocześnie zatrzyma w ryzach Twoją wyobraźnię, która może się zanadto rozszaleć.

Systematyczna praca naprawdę popłaca!

Jeśli chcesz szybko napisać książkę, niestety, musisz temu poświęcić czas. Oczywiście nie musisz rzucać pracy czy też całkowicie przeorganizowywać swojego życia, ale dobrze byłoby sobie wyznaczyć minimum godzinę dziennie na pisanie. Jeśli uda się więcej – świetnie! W ten sposób Twoja praca będzie się posuwała stale do przodu i zminimalizujesz ryzyko sytuacji, w której książka ostatecznie pozostaje niedokończona i odłożona na bok. Możesz również wyznaczyć sobie minimalny limit napisanych stron, jednak ta metoda rzadko motywuje a potrafi wręcz zniechęcić. Bowiem wena to kapryśna koleżanka – nie zawsze jest z nami równie mocno i raz uda nam się stworzyć 20 stron, innym z trudem wydusimy jedną. Dlatego lepszym pomysłem jest rygor czasowy. W ten sposób nie zniechęcisz się do pracy a do tego łatwiej wpasujesz tę dodatkową czynność w swój zwykły plan dnia.