250x250

08 mar

Jak stworzyć silną postać kobiecą?

Silną postać kobiecą wyróżnia kilka podstawowych cech. Przede wszystkim często jest bezkompromisowa, odważna i zdeterminowana. Jednak to nie wystarczy, by ją wykreować. Co jeszcze musi sobą reprezentować silna bohaterka utworu?

Stanowczość i bezkompromisowość

To dwie podstawowe cechy, które zazwyczaj charakteryzują silną postać kobiecą. Nie boi się ona powiedzieć, co myśli oraz bronić własnego zdania. Często taka bohaterka jest jedną z kluczowych osób w swojej firmie, grupie społecznej lub szkole. Jednak nie jest liderem. Jej bezpośredniość oraz stanowczość to coś, co z jednej strony ją wyróżnia i przynosi sukcesy, z drugiej – sprawia, że nikt jej nie daje pełni władzy.

Odwaga i inteligencja

To kolejne dwie cechy, które wyróżniają silną postać kobiecą. Tego typu bohaterka nie boi się napluć wrogowi prosto w twarz czy wdać się w pyskówkę ze swoim największym antagonistą. Nie robi tego jednak w sposób chamski czy prostacki – jej sposób wysławiania się wskazuje na to, iż posiada wiedzę nie tylko ze swojej dziedziny, ale też i wielu innych. Dzięki czemu często onieśmiela a wręcz sprawia, że jej rozmówcy czują się zwyczajnie gorsi od niej, co nie zawsze jest zamierzonym przez nią efektem.

Styl ubierania

Postacie w książkach nie chodzą nago – to jest ich taka sama wizytówka jak nasza w realnym życiu. Jak ubiera się kobieta, która emanuje siłą? Mamy tutaj do wyboru dwie opcje. Pierwsza – korporacyjna elegancja. Wysokiej jakości damski garnitur, garsonka, elegancka sukienka. Do tego obowiązkowo szpilki. Jej wygląd jest perfekcyjny, jakby stworzył ją antyczny rzeźbiarz. Druga opcja to styl wojskowy. Dobrze dopasowane spodnie, które nie ograniczają jej ruchów. Buty – wygodne, płaskie, idealne na każdy teren. Zwykła koszulka bez rękawów. Do tego obowiązkowo takie elementy wyposażenia jak pistolet czy nóż. Można także dołożyć czapkę z daszkiem i plecak.

Druga strona charakteru

Nie ma co ukrywać, że silna postać kobieca na pierwszy rzut oka wydaje się być nieprzejednana i stworzona z kamienia. Takie wrażenie chce sprawiać i taką maskę ubrała wcześniej niż opowiadana przez nas w książce historia. Dlatego, aby nieco złagodzić jej wizerunek, warto ukazać jej drugą stronę, jakąś słabość, którą przed światem ukrywa, lecz nie wstydzi się jej przed bliskimi osobami, dopuszczonymi do prywatnej strefy jej życia. Do tej „ludzkiej” strony można zaliczyć pewnego rodzaju wrażliwość lub skłonność do uzależnień.

Dlaczego stała się silna?

Bardzo ważne, aby w utworze ująć przyczynę, która doprowadziła do tego, że nasza bohaterka stała się Królową Lodu, nieprzejednaną światu. Ona pozwoli nie tylko ubarwić tworzoną przez nas powieść, lecz także ukazać, że nic nie jest takie, jakie czytelnikowi się wydaje. Historia „zmiany” może sięgać dzieciństwa lub też być osadzona w dorosłości. Powinna to być jakaś trauma, która całkowicie odmieniła jej podejście do świata i innych ludzi a przede wszystkim – nauczyła, że może polegać wyłącznie na sobie. Tragiczna śmierć prawdziwej miłości, molestowanie w dzieciństwie, śmierć rodziców, popełnienie przestępstwa, utrata dziecka – takich historii można stworzyć wiele. Warto również ująć etap, w którym bohaterka starała się oswoić z przeżytymi wydarzeniami i co ostatecznie sprawiło, że stała się taką a nie inną osobą.

Czy silna kobieta zasługuje na happy end?

Bohaterki, które są silnymi postaciami, najczęściej pojawiają się w powieściach psychologicznych, kryminalnych lub dramatach. Co poniekąd z góry wskazuje na to, że nie dane im żyć długo i szczęśliwie. O ile nie są głównymi bohaterami naszej historii, to często giną w dość tragicznych okolicznościach. Takie archetypiczne kobiety rzadko kiedy kończą szczęśliwe i radosne, ponieważ to całkowicie przeczy ich światopoglądowi. A raczej inaczej – jeśli miałyby stworzyć stereotypowy ideał szczęścia, czyli dom, rodzinę i dzieci, wówczas musiałyby się całkowicie zmienić. Można oczywiście próbować stworzyć taką postać, jednak w ostatecznym rozrachunku takie zakończenie jej historii może być zbyt dużym dysonansem do całej historii.