250x250

18 kw.

Jak stworzyć dobry opis?

Opis to podstawa każdego utworu. Dzięki niemu przenosimy świat rzeczywisty na kartki papieru, które trafiają do tysięcy odbiorców. To właśnie on stanowi narzędzie do przekazywania obrazów, emocji czy też tworzenia historii. Dlatego bardzo ważne jest, by umieć go prawidłowo skonstruować. Jak to zrobić?

Co? Gdzie? Jak? Dlaczego?

Czyli podstawowe pytania poznawcze. Dobrze skonstruowany opis powinien na nie odpowiadać. Jednak z tej puli część jest wyjątkowo ważna. Chodzi o pytania przymiotnika i przysłówka. Jaki, który, ile, jak – dzięki odpowiedziom na nie jesteśmy w stanie opisać praktycznie wszystko. Bowiem nie tylko przedstawimy jak coś wygląda (w tym kolor, wielkość, kształt, faktura), ale i również w jakiej ilości występuje czy też gdzie się znajduje lub kiedy miało miejsce. Wbrew pozorom takie skupienie się na najprostszych pytaniach potrafi przynieść zdumiewające efekty. Głównie dzięki temu, że szukając na nie odpowiedzi, sami zaczynamy rozumieć istotę rzeczy i tego, co widzimy. Inaczej patrzymy na dobrze nam znane przedmioty, osoby i zjawiska, próbując automatycznie przekształcić wizję w słowo pisane.

Odpowiednia szczegółowość

„Zeszyt był cienki z 16 szorstkimi kartkami w kratkę, spięty na środku dwiema srebrnymi zszywkami z twardszą okładką, na której znajdował się nieznany bliżej piłkarz na różowo-fioletowym tle” – taki opis potrafi zmęczyć każdego. Dlatego warto zwracać uwagę na stopień szczegółowości poszczególnych opisów. Najlepiej, kiedy są one stosunkowo krótkie i syntetyczne. Jeśli potrzebujemy dany przedmiot, osobę, zwierzę lub zjawisko opisać szerzej, warto po prostu rozbudować całość na kilka zdań. W ten sposób nie zmęczymy czytelnika frazą ciągnącą się przez najbliższe trzy strony. Warto przyjąć dodatkowo zasadę: im coś ważniejsze, tym dokładniejszy opis. Dzięki temu wskażemy również czytelnikowi, które elementy utworu są ważniejsze, a które stanowią jedynie dodatek, mający uzupełnić fabułę. Dobrze jest także pamiętać o tym, iż większa szczegółowość nie musi oznaczać rozwlekłych zdań wielokrotnie złożonych. Wystarczy odpowiednio dobrane słownictwo, które bardzo plastycznie opisze dany przedmiot, osobę lub zjawisko. Kolejna ważna sprawa – opis należy również dostosować do emocji panujących w danej scenie oraz wrażliwości bohatera. Wrażliwcy będą dostrzegali każde machnięcie skrzydełek motyla, osoby oziębłe czy też socjopatyczne nie zauważą nawet tego, że słoń tańczy kankana. Widać zatem, że tworzenie dobrego opisu to nie tylko czysto techniczna kwestia, lecz również nierzadko zabawa w psychologa.

Tylko istotne przedmioty i osoby

A skoro o gradacji mowa – nie warto opisywać w utworze wszystkiego, łącznie z każdym napotkanym przez bohatera kamieniem. Przesada doprowadzi jedynie do stworzenia chaosu i pustosłowia. A tego przecież nie chcemy! Dlatego dobrze jest sobie spisać, które elementy uważamy za naprawdę istotne dla akcji. I tylko te opisujemy. O pozostałych można wspomnieć, uzupełniając tło wydarzeń, ale bez wdawania się w szczegóły. Co to w praktyce oznacza? Otóż – w pokoju, w którym postać chce dokonać morderstwa, nie opisujemy dokładnie stojącej w rogu szafy czy też biurka. Skupiamy się na samej ofierze, ewentualnie na narzędziu zbrodni. Podobnie nieszczęśliwi kochankowie, którzy spotkali się na potajemnej schadzce nie zwrócą uwagi na stojących za oknem ludzi, lecz skupią się na miękkości mebla i szczegółach swojej anatomii. Każda sytuacja rodzi zupełnie odmienny pryzmat, przez który się widzi. Dostosowując opis do okoliczności, jakie wprowadzamy w scenie, urealniamy historię, wzbudzając w czytelniku faktyczne emocje.

Uwolnij elokwencję

Opis to miejsce, w którym warto puścić nieco wodze fantazji. Oraz uwolnić swój artyzm. To właśnie tutaj można zawrzeć najbardziej barwne porównania, metafory czy epitety. W tym miejscu można popisać się neologizmami, umiejętnością zgrabnego splatania zdań i zdarzeń. Brzmi świetnie, prawda? Tym bardziej trzeba uważać. Łatwo bowiem wszystko zepsuć poprzez brak umiejętności i odpowiednio wyćwiczonego warsztatu literackiego. Z tego względu na początek dobrze jest nieco się wysilić i pisać wprawki literackie. Krótkie opisy, których celem będzie przedstawienie tych samych przedmiotów w różnym świetle pomogą ulepszyć warsztat i uruchomić wyobraźnię. A stąd już bliska droga do sukcesu!