250x250

26 lis

Co sprawia, że książka się dobrze sprzedaje?

Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że jedne utwory sprzedają się lepiej od innych. I, niestety, powiedzmy to sobie szczerze: styl autora jest tutaj tak naprawdę na ostatnim miejscu. Choć nie należy go lekceważyć. Co zatem powoduje wzrost sprzedaży? Przede wszystkim reklama, projekt okładki, recenzje, obecność w social mediach czy też tytuł i opis. W jakim stopniu przyczynia się to do faktu, iż książka ostatecznie ląduje w rękach klienta?

Obecność w social mediach

Dziś wszyscy jesteśmy zarejestrowani na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie. Social media stały się obowiązkowym elementem naszego życia. Często już wręcz kompulsywnie sprawdzamy statusy i informacje, jakie wrzucają nasi znajomi. Dlatego nie powinien dziwić fakt, iż współcześnie nawet autorzy książek powinni uczestniczyć w tworzeniu social mediów. Właśnie dlatego dziś popularne jest tworzenie książek przez Youtuberów czy Instagramerów – ludzie najpierw dzięki social mediom tworzą swoją markę po to, by móc sprzedać utwory. Jeśli Ty najpierw postanowiłeś coś napisać a dopiero później zacząć się promować na fejsie czy innym medium, również masz szansę się przebić. Ważne, aby uświadomić sobie, iż tutaj są potrzebne szeroko rozumiane działania marketingowo-wizerunkowe. Nie wystarczy wrzucać byle jakich postów. Warto zatrudnić social media menagera, który odpowiednio wykreuje naszą markę i pozwoli zarobić na książkach.

Reklama dźwignią handlu

Powiedzenie dość wyświechtane, lecz cały czas adekwatne. Niestety, nie każdego autora czy wydawnictwo stać na wykupienie czy też stworzenie kampanii reklamowej w telewizji. Zresztą, to dość przestarzały model: dziś działa się wielokierunkowo. Eventy, spotkania autorskie, reklamy prasowe, radiowe i telewizyjne, reklama w internecie… możliwości jest wiele i, co interesujące, nie każda pociąga za sobą olbrzymie koszty. Jeśli jesteśmy self-publisherami lub nasze wydawnictwo to umożliwia, przy małym budżecie warto pokusić się o reklamę w wyszukiwarce (AdWords). Nie ma jednak co ukrywać, że im szerzej zakrojone działania marketingowe, tym większe efekty można osiągnąć. Jednak warto pamiętać, że nawet przy bardzo skromnym budżecie, można bez trudu podjąć pewne działania, dzięki którym będziemy rozpoznawani. Nie ma bowiem co się łudzić, że wpływ na sprzedaż ma także nasze nazwisko. Nikomu nieznany autor sprzeda mniej egzemplarzy swojego utworu niż ktoś, kto ma już swoich stałych czytelników. Niestety na to trzeba pracować przez dłuższy czas.

Recenzje niekonwencjonalne

Kiedyś recenzje literackie były tworzone przez krytyków i publikowane na łamach specjalistycznych czasopism. Następnie krytycy przenieśli się na łamy wortali poświęconych literaturze aż zostali wyparci przez szarych czytelników. To oni, widząc gdzieś możliwość napisania opinii, tworzą renomę książki. Zresztą, kanały dystrybucji, takie jak wydawnictwa internetowe, skutecznie to ułatwiają, pod możliwością zakupu książki udostępniając miejsce na jej skomentowanie i ocenę. Do tego wspomniane social media i renesans grup zainteresowań, gdzie ludzie dyskutują o książkach, wzajemnie je sobie polecając lub krytykując. To ma znaczenie! Nawet najlepsza reklama współcześnie nic nie da, jeśli książka będzie miała złą renomę. Stąd wspomniany na początku styl – twórczość musi jednak posiadać pewną wartość i unikalność, aby się odpowiednio sprzedawała.

Okładka i tytuł

No i na sam koniec – dobrze skomponowany tytuł i dopasowana do treści okładka utworu. Niby nic takiego – dwa elementy, które i tak się standardowo tworzy. Jednak, gdy się nad tym zastanowić, mają one kluczowe znaczenie. Szczególnie, jeśli chcemy trafić do czytelnika, który jest niezdecydowany i dopiero przegląda ofertę księgarni (tradycyjnej lub internetowej). Wówczas intrygująca pierwsza strona może sprawić, że chwycimy klienta na haczyk. Dlatego nie wolno lekceważyć tych tradycyjnych i podstawowych elementów książki. Szczególnie, że do jakiejkolwiek promocji obie rzeczy również są przydatne. Nie da się raczej wypromować książki bez tytułu czy bez dobrego projektu okładki. Odpowiedni tytuł można wykorzystać do gry słownej w reklamie czy też wykorzystać do zagadkowego billboardu.