250x250

06 Gru

Jak skutecznie rozwijać wyobraźnię?

Masz problem z napisaniem pierwszej linijki tekstu? Blokuje Cię myśl, że nie potrafisz zaplanować wydarzeń? W takim razie weź się za ćwiczenie wyobraźni. To pozwoli Ci nie tylko na przełamanie blokady pisarskiej, ale również pomoże budować nieszablonowe fabuły. Wyobraźnia to bowiem podstawowy oręż pisarza – bez niej trudno byłoby stworzyć nawet najprostszą historyjkę. Dlatego zadbaj o swój umysł!

 

Odsuń schematy

Trawa zawsze musi być zielona, niebo niebieskie a serce czerwone – najwyższa pora odrzucić te szablony. Oczywiście, w trakcie pisania właściwego utworu będzie to dziwne, ale na etapie ćwiczeń i wprawek warto porzucić schematy. To pierwszy krok do pobudzenia naszej wyobraźni. Co ciekawe – dorosły człowiek często nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest nimi przesiąknięty. Zachowujemy się po prostu odruchowo według pewnych norm, nie mogąc nawet wskazać, skąd się ich nauczyliśmy. Jeśli jednak planujemy napisać coś większego niż list do przyjaciela, warto nieco „cofnąć się” i powrócić do dziecięcego myślenia. Dzieci bowiem nie respektują szablonów – bez obaw dorysowują słoniowi drugą trąbę a w ręce sześć czy dziesięć placów. Nie bój się i Ty tego zrobić – nie uwierzysz, jak bardzo Ci to pomoże rozluźnić umysł i przygotować go do prawdziwego wysiłku, jakim jest stworzenie utworu.

 

Włącz abstrakcję

Słoń jadący na monocyklu, zegar spływający po gałęzi a może motyl będący jednocześnie wiatrakiem? Takie obrazy są typowe dla abstrakcji. To ważne, aby uruchomić w sobie takie myślenie – po etapie odsuwania schematów nie powinno to być trudne. Najłatwiej w tym wypadku zainspirować się snami. One nie są logiczne – są zlepkiem obrazów, które przewijają się przez nasz umysł, tworząc cudaczne wizje. Jeśli jest to dla Ciebie problem, spróbuj na początku spisywać swoje sny – dokładnie tak, jak je pamiętasz. Nie dopisuj logicznego ciągu, nie łącz faktów, nie próbuj wiązać wątków. Po kilku dniach wróć do swoich zapisków. Zdziwisz się, jak ta lektura oderwie Cię od standardowego myślenia. Później, powolutku, zacznij tworzyć opowiadania z sennymi wizjami w tle. Z każdą taką wprawką, Twój umysł zacznie coraz bardziej będzie odbiegał od schematów.

 

Rymuj, rysuj, pobudzaj

Nie koniecznie musisz pisać. Czasami do pobudzenia wyobraźni wystarczy zajęcie się czymś zgoła innym. Przykładowo rysowaniem bezkształtnych postaci, tworzeniem dziwacznych rymowanek czy po prostu – inną formą sztuki. Najlepiej jest w trakcie tych czynności zbyt wiele się nie zastanawiać i pozwolić sobie działać pod wpływem impulsu. Co więcej – wykonując je również należy wyjść poza znane nam schematy. Jak? Zamiast malować pędzlami, zrób to palcami, stopami, patyczkami i wszystkim innym, co tylko wpadnie Ci pod rękę. W przypadku rymowanek nie patrz na to, aby tworzyły logiczną całość. Staraj się dopisywać lub dopowiadać kolejne wersy w całkowitym oderwaniu od poprzednich. Jeśli będziesz to spisywać, zauważysz, że w trakcie tych ćwiczeń Twój umysł przeszedł od standardowego myślenia do coraz bardziej nielogicznego i abstrakcyjnego. Ważne, aby to zaobserwować i umieć z tego korzystać. Pozwoli to bowiem na odpowiednie szlifowanie właściwej historii.

 

Otwórz się na ludzi

Kto powiedział, że te wszystkie czynności musisz wykonywać samodzielnie? Zatrudnij do tej zabawy swoją rodzinę lub znajomych. To cenne, pozwoli Ci bowiem na zaobserwowanie jak inni ludzie myślą. Czy to, co dla Ciebie jest nieszablonowe, dla nich również takie będzie? Jeśli nie lubicie zabaw w rymowanki, sięgnijcie po gry typu „flirt towarzyski”, czyli karty z pytaniami i nie do końca pasującymi do nich odpowiedziami. To wbrew pozorom równie dobre ćwiczenie na wyobraźnię, pozwala bowiem na tworzenie kreatywnych odpowiedzi. Inną dobrą grą są kalambury, szczególnie te wyłącznie pokazywane. Oprócz kupy śmiechu, szybko zauważysz, że Twój umysł przestawia się na coraz bardziej nietypowe tory – zarówno, kiedy masz coś pokazać, jak i odgadnąć. Dlatego, jeśli chcesz dobrze pisać – nie zamykaj się na innych!