250x250

17 gru

Rzeczy, dzięki którym każdy pokocha Twoją książkę!

Każdy pisarz chce zostać doceniony. Nie łudźmy się – pisanie książek to zajęcie, dzięki któremu chcemy się zapisać na kartach historii. Jednak nie każdemu jest dane tego dokonać. Przede wszystkim, nie każda książka trafi w ręce czytelników, nie mówiąc już o zdobyciu większej sławy. Co wyróżnia bestsellery? Oryginalność, bohaterowie, o których nie jest się w stanie zapomnieć i wyjątkowy klimat, który sprawia, że czytelnik całym sobą przeżywa wydarzenia z utworu. Dzięki tym rzeczom każdy pokocha Twoją książkę, o ile świadomie się je wykorzysta i wdroży z głową. Jak tego dokonać?

Jak zdobyć się na oryginalność?

Nie da się ukryć – to najtrudniejszy element, który jest wręcz niezbędny, aby osiągnąć sukces. „Harry Potter”, „Pięćdziesiąt twarzy Greya” czy też „Pokolenie Ikea” zdobyły swoją sławę głównie dzięki temu, iż ich autorzy wykorzystali dość popularną historię (sierota zbawia świat, kopciuszek poznaje księcia a materialista odkrywa, że pieniądze to nie wszystko) w zupełnie nowym ujęciu. To jest doskonały przykład na to, iż wystarczy często zmienić lub dodać jeden nowatorski element (relacja BDSM w przypadku EL James), aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Odbiorca bowiem pokocha Twoją książkę w momencie, kiedy w znanym sobie schemacie będzie w stanie odkryć coś niezwykłego i nieprzewidywalnego. Ludzie lubią być zaskakiwani. Dlatego wbrew pozorom stworzenie czegoś nowego nie jest aż takie trudne. Nie trzeba tworzyć nowego gatunku literackiego, aby podbić rynek książki i chwalić się bestsellerem. Szukaj starych, znanych historii i je rozkładaj na czynniki pierwsze, odkrywając i interpretując je na nowo. Takie zabiegi znane są od dawna – „Mistrz i Małgorzata” bazował na „Fauście”, „Nie-boska komedia” na „Boskiej komedii” a historii opartych na Biblii czy mitologii greckiej nie w stanie już policzyć.

Bohater, którego każdy zapamięta

Postacie to jedne z kluczowych elementów każdego utworu literackiego. Bez nich tak naprawdę nie jesteśmy w stanie go napisać. Niezależnie czy będzie to człowiek, krasnolud, pies czy drzewo – zawsze jakiś bohater musi istnieć. Ale jak sprawić, że ludzie będą go rozpoznawać? Metod jest kilka, lecz najważniejsze jest to, aby nie tworzyć nijakiej postaci, bez charakteru i żadnych wyróżniających go cech. Nawet jeśli na początku chcesz pokazać go jako szaraczka, z czasem musi on ujawnić swoją drugą naturę, tak jak to było w przypadku „Podziemnego kręgu” czy „American Beauty”. Nudny bohater = nudna książka, a o taki tytuł nikt z nas nie chce zabiegać. Dodatkowo bohater powinien być na tyle podobny do czytelnika (jego problemów, wad, pokus, pasji), na ile jest to możliwe. Tylko w ten sposób odbiorca będzie w stanie się z nim uosabiać, a co za tym idzie – odnaleźć w nim siebie i bardziej się do niego przywiązać.

Porwij czytelnika w świat wyobraźni

Łatwo powiedzieć, prawda? Niestety tutaj nie ma jednoznacznej recepty na sukces. Wszystko zależy bowiem od Twoich umiejętności i warsztatu pisarskiego. Jedyną słuszną radą jest tutaj: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Pisz krótsze i dłuższe formy, pracuj nad różnymi gatunkami literackimi, rób wprawki do różnych scen i budowania rozmaitego klimatu. Spróbuj stworzyć szkic, w którym będzie wiało grozą, humorem, nostalgią czy dumą. Wyrażanie emocji to najtrudniejszy element pracy twórczej. Należy bowiem tak dobrać słowa, aby czytelnik na swojej skórze czuł gęsią skórkę ze strachu lub podniecenia, by zakręciły mu się w oczach łzy smutku lub radości. W tej sytuacji warto także „testować” na swoich znajomych lub rodzinie. Napisz jakąś scenę i, nie mówiąc o czym jest, podsuń komuś bliskiemu. Jeśli wywołane emocje będą zgodne z Twoją intencją – wygrałeś. Jeśli będą odwrotne – dopytaj, dlaczego zareagował tak a nie inaczej. Jeśli fragment przejdzie bez echa, spróbuj, bez dyskusji, napisać scenę jeszcze raz. W ten sposób dojdziesz do doskonałości, aż w końcu każdy pokocha Twoją książkę. Warto takie eksperymenty rozszerzać także na większe grono osób, np. klub pisarski, forum czy grupę z warsztatów kreatywnego pisania.