250x250

14 paź

Rodzaje miłości w powieści

Młodzieńcza, romantyczna, platoniczna a może trudna i brudna? Istnieją różne rodzaje miłości, zarówno w życiu, jak i w powieści. Nie każda pasuje do każdego z nas czy też bohatera, jakiego tworzymy. Bo czy detektyw Marlow umiałby cukierkowo kochać? A z kolei czy Kopciuszek mógłby wykazywać destrukcyjne skłonności wobec księcia? Właśnie dlatego warto poznać jakie rodzaje miłości można i warto wykorzystywać w swojej twórczości. Nawet jeśli uczucia nie są głównym tematem naszego utworu, zawsze się przeplatają gdzieś w tle. Jakie są zatem typy relacji?

Miłość młodzieńcza w literaturze

To jeden z najprostszych typów, jaki możemy wybrać. Głównie dlatego, że determinuje go wiek postaci i, co za tym idzie, jej naiwność i podejście do świata. Jeśli tworzymy książkę o i dla nastolatków, wówczas będzie to najlepszy wybór. Jak opisać młodzieńczą miłość? Przede wszystkim przez różowe okulary. Nagły wybuch uczucia, brak uświadamiania sobie wad partnera lub partnerki i przede wszystkim – skupienie się wyłącznie na uczuciu a nie na realnych problemach świata. Zakochany nastolatek nie jest rozsądny – oczywiście zdarzają się tutaj wyjątki, jednak pierwsza miłość rządzi się swoimi prawami. To ona nas uczy, jak postępować ze swoimi i drugiej osoby emocjami. Dlatego reakcje na pewne problemy w związku nastolatków często są przesadzone i pozbawione chłodnej kalkulacji. Każda zadra urasta do rangi problemu światowego a każda kłótnia to prawdopodobny koniec związku. Nie można tutaj także zapominać o pierwszym zawodzie miłosnym czy też niespełnionej miłości wobec kogoś, kto nawet nie zauważa naszego bohatera. W skrócie: idealizowanie partnera (niezależnie czy platonicznie, czy w związku), emocjonalność i duuużo błędów. To przepis na dobrze rozpisaną miłość nastolatków.

Platoniczna miłość bohaterów

Rodzaje miłości są różnie wykorzystywane w literaturze. Miłość platoniczna to jeden z najczęściej spotykanych motywów od zarania dziejów. Dlaczego? To taka idealna wersja tego uczucia. Bezinteresowna, czysta, nieskażona seksualnością. W miłości platonicznej lojalność i wierność stoją na piedestale. To tak naprawdę miłość braterska, przyjacielska, pozbawiona jakichkolwiek aspektów fizycznych. Pokazuje, że najwyższą cnotą człowieka powinna być wierność wobec przyjaciół i wspieranie ich nawet w najgorszych sytuacjach. To w literaturze dodatkowo wzmacnia heroizm i jest często wykorzystywane w powieściach przygodowych czy też fantastycznych, np. we „Władcy Pierścieni” czy „Harrym Potterze”.

Miłość romantyczna

Podobna do nastoletniej – tutaj również najczęściej niweluje się wady partnera lub partnerki, mimo iż opisujemy życie dorosłych osób. Ten rodzaj miłości najczęściej wykorzystywany jest w typowych romansach. Dwójka ludzi się poznaje, zaczynają czuć do siebie miętę, po dłuższym lub krótszym flircie lądują w łóżku i jest cudownie aż do momentu pierwszego kryzysu. Wówczas ich relację szlag trafia i każde odchodzi w swoim kierunku, z jednej strony czując się zranionym, a z drugiej – wciąż tęskniąc za swoją drugą połówką. Ostatecznie, dzięki dobremu losowi, bohaterowie wracają do siebie i od tej pory żyją długo i szczęśliwie. Najczęściej powodem rozłąki jest albo zdrada (zazwyczaj przypadkowa, nie z winy bohatera), albo jakiś fakt z przeszłości, który został zatajony jak np. posiadanie eks małżonka lub dziecka. W miłości romantycznej nie opisujemy szarości życia bohaterów ani tego, co się dzieje po tym, jak powiedzą sobie „tak” na ślubnym kobiercu. Przynajmniej nie w pierwszej części – zazwyczaj ma to miejsce w kontynuacji, w której to właśnie szarość życia jest powodem do kolejnego konfliktu i chwilowego rozpadu więzi.

„Brudna” miłość

Rodzaje miłości bywają rozmaite – najbliższa realności jest tzw. ugly love, czyli brudna, pozbawiona romantycznych porywów. Najczęściej dotyka bohaterów, którzy posiadają trudną przeszłość i teraźniejszość oraz mają skłonności do autodestrukcji. Dwie osoby, mimo że czują do siebie miętę, wzajemnie się odstraszają a kiedy udaje im się już zejść – najczęściej związek przechodzi przez szereg problemów, które mogą go ostatecznie zniszczyć. Przy opisywaniu tego rodzaju miłości warto pamiętać o tym, by skupić się na charakterach postaci oraz ich wzajemnych strachach, nawykach czy próbach ochronienia się przed cierpieniem.