250x250

15 kw.

Powieść fantasy – 4 trudności przy jej tworzeniu

Powieść fantasy jest nadal niezwykle popularna wśród czytelników. Nic dziwnego: pozwala całkowicie oderwać się od codzienności, dając przy okazji złudzenie, że może istnieć gdzieś alternatywna rzeczywistość. Z tego powodu wielu pisarzy decyduje się na ten gatunek. Szczególnie, że wydaje się on być pozornie banalnie prosty. Jednak w trakcie pisania mogą pojawić się pewne trudności. Potrzeba stworzenia zupełnie nowej rzeczywistości, stworzeń, ras a czasami nawet praw fizycznych może doprowadzić do blokady twórczej. Na co zatem musi być przygotowany autor, któremu marzy się stworzenie powieści fantasy?

Świat tworzony od zera

Jedną z największych trudności jest wymyślenie oryginalnego świata całkowicie od zera. Oczywiście można posiłkować się różnego rodzaju mitologiami czy Biblią, jednak większa część kreacji i tak należy do autora. Powieść fantasy, tak jak i inne utwory, powinna być oryginalną i twórczą wizją autora, nie może być kopią. Z jednej strony całkowita dowolność w tworzeniu może być inspirująca, jednak gdy sobie uświadomimy, że mamy stworzyć nie tylko ogólny zarys, ale i wszystkie podstawowe szczegóły, takie jak wizja społeczeństwa, porządku świata czy nawet praw fizycznych – zaczyna to przerażać. A bez stworzenia odpowiedniego świata, nie ma tak naprawdę możliwości kreowania dalszych elementów powieści. Jak zatem sobie poradzić z tym problemem? Najprostszym sposobem jest oparcie się na mitologiach i dodanie pewnych elementów surrealistycznych, bazujących nawet na naszych własnych snach. To da nam bazę, którą można później rozbudowywać.

Ludzie czy nieludzie?

Kolejnym kłopotliwym wyzwaniem dla twórcy powieści fantasy jest stworzenie bohaterów. Gdzie tu haczyk? Otóż nie mogą oni być tacy całkowicie zwyczajni. Najczęściej w fantasy główną postacią nie jest zwykły człowiek, lecz ktoś, kto jest obdarzony niezwykłymi mocami. Czarodzieje, elfy, Supermeni czy inni superbohaterowie – oni wszyscy mają jakąś wyjątkową moc, która pozwala im zmierzyć się z przeciwnościami losu i uratować swój świat. Oczywiście wizja czarodzieja jest najbardziej kusząca ze względu na swoją prostotę, lecz ten motyw jest w ostatnich latach tak popularny, że aż wręcz wyeksploatowany. Dlatego warto pokusić się o stworzenie zupełnie nowej istoty o wyjątkowych umiejętnościach. Jakich? Możliwości są nieograniczone, lecz przez to też problematyczne. Dlaczego? Ponieważ trzeba stworzyć całą opowieść na temat tego, w jaki sposób bohater je odkrył, kiedy może ich używać, czy można je trenować, poszerzać, etc. Całość musi być dość logiczna, nawet jeśli planujemy stworzyć groteskę.

Absurd czy realizm?

Powieść fantasy nie powinna być całkowicie oderwana od znanej czytelnikowi rzeczywistości. Musi mieć wręcz w niej jakieś odniesienie. Tzn. że opisywane państwo powinno było powstać na bazie znanego nam współcześnie kraju. Do tego rzeczywistość otaczająca bohaterów powinna zawierać elementy, które są nam bliskie. Oznacza to, że nawet jeśli bohaterowie potrafią wyczarować sobie jedzenie, to np. sprzątają już przy pomocy własnych rąk a nie mocy. Może potrafią latać, ale do pracy wolą chodzić na piechotę. Żyją w futurystycznym świecie, gdzie każdy lata poduszkowcem, lecz i tak muszą swoje odstać w kolejce w urzędzie. Po prostu: wplatamy pojedyncze elementy aktualnej rzeczywistości, aby nieco urealnić całą historię.

Nieśmiertelność nie istnieje

Choć wizja nieśmiertelności jest kusząca sama w sobie, to należy się tej wizji oprzeć, szczególnie w powieści. Dlaczego? Ponieważ w pewnym momencie namnoży nam się bohaterów a do tego: nic im faktycznie nie może zagrozić. Co automatycznie powoduje, że jakakolwiek akcja będzie skazana na porażkę. Skoro i tak wiadomo, że dana postać się wyliże, to nie ma opcji, aby cała opisywana przez nas historia była na dłuższą metę ciekawa. Zresztą, warto zauważyć, że nawet jeśli w literaturze pojawią się postacie „nieśmiertelne”, to zawsze posiadają jakiś maluteńki słaby punkt, który powoduje, że jednak da się je pokonać i zabić. Warto taką furtkę zawsze sobie zostawić, dzięki czemu będziemy mieć okazję na wprowadzenie niezwykłego zwrotu akcji. Nieśmiertelność, niestety, na dłuższą metę jest nudna.