250x250

20 lut

Podstawowe elementy fantasy

Powieść fantasy wciąż jest dość popularna wśród czytelników. Obok zagranicznych autorów, coraz chętniej sięgamy po rodzimych twórców. A skoro jej popularność nie spada, warto zastanowić się, czy nie dołączyć do grona pisarzy fantastów. Jakie elementy muszą znaleźć się w powieści fantasy, by uznać ją za dobrą?

 

Mitologiczne podstawy

Praktycznie każda fabuła fantasy w mniejszym lub większym stopniu opiera się na mitologiach. Oprócz najpopularniejszej greckiej i rzymskiej, nierzadko można spotkać celtycką, egipską czy naszą ojczystą – słowiańską. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim każda mitologia zawiera w sobie pewną pierwotną wiarę w magię. Oparcie się na niej sprawia, że ludzie otrzymują podbudowane „faktami” wiadomości dotyczące rzeczy nadnaturalnych. Ponadto mitologia jest czymś, co każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu kojarzy. Jest obecna w kulturze, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć punkt odniesienia. Dodatkowo stanowi ona dobrą podstawę do budowania własnej fabuły. Dzięki niej nie trzeba wymyślać zbyt wielu nowych stworzeń, bóstw czy postaci. One po prostu istnieją – wystarczy je we własnym zakresie wykorzystać. Mitologia jest o tyle prosta w użyciu, że pozwala na pewne modyfikacje, bez większego protestu ze strony odbiorców. A to oznacza, że nawet opierając się na niej można stworzyć coś zupełnie nowego.

 

Nadprzyrodzone moce

Inną istotną kwestią w książkach fantasy są nadnaturalne moce poszczególnych bohaterów. Nie wszyscy muszą być czarodziejami, jednak z całą pewnością nie wszyscy mogą być „zwykłymi” ludźmi. Magowie, elfy, wróżki, trolle, wielkoludy i wiele, wiele innych postaci czeka, aby je wpleść do naszego utworu. Magia to podstawa tego świata – bez niej trudno mówić o fantasy. Wokół niej kręcą się wszystkie wydarzenia. Poza tym nie oszukujmy się – to właśnie ta nadnaturalność, większego możliwości bohaterów, sprawiają, że czytelnicy uwielbiają fantastykę. Pozwala ona uciec od codzienności i zatopić się w innym, lepszym świecie, gdzie wszystko (i to dosłownie!) jest możliwe i w zasięgu ręki.

 

Nietypowe miejsce akcji

Poszczególne elementy utworu powinny się wzajemnie uzupełniać. Dlatego i miejsce akcji powieści powinno być równie magiczne co jej bohaterowie. To dopełni wizerunku. Co ciekawe – nie musimy tworzyć od zera całego miejsca, tak jak to zrobił Tolkien – wystarczy ukazać „drugą warstwę” miejsc, które wszyscy kojarzą. Podsunąć czytelnikowi myśl, że nie wszystko jest widoczne dla naszych oczu a ulice, które tak dobrze znamy, skrywają w sobie więcej tajemnic niż mogłoby nam się pomieścić w głowach. Jakie miejsce zatem wybrać? Dobrze jest postawić na konkretne miasto – prawdziwe lub zmyślone, w którym umieścimy wymyśloną przez nas lokację. Zamek, niewidoczny budynek, podziemna wioska – możliwości jest całkiem sporo.

 

Kontrowersyjne zasady

Ostatnim istotnym elementem fantastyki jest to, że zasady panujące w tym innym świecie nie do końca odpowiadają naszym standardom. Z jednej strony mogą bowiem dawać dużo swobody, z drugiej – mocno ją ograniczać lub dawać przywileje osobom, które ich nie powinny posiadać. Można nimi dawać granice magii, np. nie pozwalając na wyczarowanie jedzenia lub pojedynkowania się z innymi. Bohaterowie obdarzeni mocą mogą być wywyższani lub zepchnięci na margines przez dziwacznie ustanowione prawo. Tak naprawdę zasady, jakie wybierzemy dla naszego magicznego świata pozwolą nie tylko go okiełznać i nadać ramy wydarzeniom, które planujemy. To dzięki nim możemy sterować akcją, ograniczając to, co powinno być nieokiełznane.

 

Znajome akcenty

Świat fantasy nie może być całkowicie oderwany od tego, co znamy. Wówczas nie będziemy umieli znaleźć punktu odniesienia i, co za tym idzie, nie zrozumiemy wydarzeń. Dlatego dobrze jest wplatać w historię coś znajomego. Konflikty międzyludzkie, emocje, słabości – pokazać ludzką stronę bohaterów. Również można posłużyć się szarą codziennością, ukazując np. absurdalne problemy codziennego, „niemagicznego”, świata. Oczywiście nawet te znajome aspekty nie muszą być całkowicie zwyczajne – równie dobrze na ich przykładzie można pokazać jak bardzo różni się nasz zwykły świat od tego, który stworzyliśmy. Warto zabawić się w ten sposób z czytelnikiem, budując kolejne połączenie z jego wyobraźnią.