250x250

25 lip

Pięć kontrowersyjnych tematów na książkę, które czytelnik może pokochać

Romans między nauczycielką a uczniem, relacja BDSM, LGBT, zakochany ksiądz oraz prostytucja to przykład pięciu kontrowersyjnych tematów na książkę, które mogą zaciekawić czytelnika. Stworzenie tego rodzaju historii wiąże się z ryzykiem, jakim jest gigantyczna fala krytyki, jednak umiejętnie napisane, mogą być także drogą do sukcesu autora.

Romans między nauczycielką a uczniem

Romans między nauczycielem a uczennicą jest już dość popularnym motywem. Opiera się na znanym wszystkim schemacie, że mistrz uwodzi swoją podopieczną, zafascynowany jej talentem. Jednakże romans między nauczycielką a uczniem wciąż budzi wiele kontrowersji. Podstawową kwestią jest wybicie się ze znanego wszystkim wzorca, że to mężczyzna jest starszy w relacji z kobietą. Wśród tematów na książkę, bez wątpienia ten może wywołać sporą dyskusję. Istotne jest tutaj podkreślenie różnicy wieku między bohaterami, a mniej kwestia tego czy „uczeń” będzie pełnoletni. Co interesujące, jak zostało to ukazane w „Absolwencie” – nawet jeśli obie postacie są dorosłe, to starsza od mężczyzny kobieta wzbudza niemałe kontrowersje. Tym bardziej, jeśli w takiej relacji dochodzi fakt, iż ona przybiera rolę nauczycielki. Czy to faktycznej, z zawodu, czy też bardziej mentorki – ukazującej głównemu bohaterowi „dorosłe”, „prawdziwe” życie lub też jego aspekt (na przykład seks).

Relacja BDSM

Po publikacjach E. L. James BDSM stał się modnym, choć trudnym i nadal kontrowersyjnym tematem. Przede wszystkim dlatego, że poruszono temat tabu – relację sado-maso, która może sprawiać kobiecie przyjemność. Po „Greyu” było wielu pisarzy, którzy próbowali naśladować E. L. James, jednak z różnym skutkiem. Czy więc temat się wyczerpał? Absolutnie nie. Przede wszystkim warto zauważyć, iż w „Pięćdziesięciu twarzach Greya” i jego kontynuacjach, relacja BDSM jest opisana w bardzo delikatny, wygładzony sposób. Nie do końca oddaje ona realia panujące w świecie „kinky”. Biorąc również pod uwagę fakt, iż u E. L. James skupiono się głównie na relacji sadysta-masochista, istnieje wiele aspektów BDSM do zagospodarowania: uległość całodobowa, wiązanie czy chociażby fetysze, które również mogą się wiązać z tego typu relacjami.

LGBT

Choć homoseksualizm w literaturze pojawia się coraz częściej i coraz więcej osób przestaje on szokować, to jednak pozostałe kwestie, takie jak panseksualizm czy transseksualizm nadal wzbudzają kontrowersje. Zwłaszcza ten ostatni w wykonaniu mężczyzn jest wyjątkowym tematem tabu i spotyka się z dużą krytyką. Warto poświęcić temu tematowi uwagę – można nie tylko opisać życie osoby transseksualnej, ale również jako motyw przewodni wybrać kwestię przemiany. Całą ścieżkę od uświadomienia sobie rozbieżności między płcią biologiczną a tożsamością płciową, przez decyzję o zmianie po ostateczny rezultat. Obecnie niewiele książek porusza tę tematykę, dlatego warto pochylić się nad tym aspektem.

Zakochany ksiądz

Stan duchowny, zwłaszcza w Polsce, jest uznawany za pewną świętość. Obwarowany jest wieloma zasadami, w tym przede wszystkim celibatem. Choć w wielu utworach pojawia się motyw romansu księdza ze swoją gospodynią, nadal istnieje sporo kontrowersji jeśli chodzi o prawdziwą miłość, która może połączyć duchownego z wierną. Wśród tematów na książkę jest to jeden z tych, które można ugryźć naprawdę na milion różnych sposobów. Można tutaj bowiem dodawać kolejne, wzmagające kontrowersyjność utworu, aspekty, jak np. pedofilia, homoseksualizm czy też niechciana ciąża.

Prostytucja

To jeden z większych tematów tabu. Społecznie nieakceptowana, od wieków uznawana za najgorszą profesję, jaką może wykonywać kobieta. Rzadko w literaturze czy innych dziedzinach sztuki prostytutki stanowią główne postacie – jednym z nielicznych wyjątków jest „Dziennik nimfomanki”, gdzie bohaterka opisuje wprost jak wyglądała jej praca w domu publicznym. Tak jak w przypadku zakochanego księdza, tak i tutaj temat posiada nieograniczoną liczbę wariacji. Sam fakt, dlaczego bohaterka podejmuje się tej profesji, może już ukierunkować dalszy rozwój akcji. Do tego kwestia jej wieku, klientów (VIP, żonaci, narkomani, przypadkowi) czy też wątek miłosny, o ile takowy w ogóle jest przewidziany – każda z nich może wpłynąć na losy akcji.