250x250

16 Lip

Jak opisać ewolucję bohatera?

Niepozorny szarak. Okrutny bandyta. Cicha myszka. Przebojowa bizneswomen. Każda z tych postaci może zmienić się o 180 stopni, zupełnie tak jak w życiu. Pomysł przemiany nie jest nowy, ale nadal zaskakuje czytelników, wzbudzając ich spore zainteresowanie. Szczególnie, kiedy nic nie wskazuje, że w ogóle chciałby ją przejść. W jaki sposób opisać ten proces, by nie stracić elementu zaskoczenia i usatysfakcjonować odbiorcę?

Bardzo dokładnie opisz bohatera

Główny bohater powinien w tej sytuacji całkowicie dominować nad innymi postaciami. Z tego powodu musimy go bardzo dokładnie zobrazować, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ważne, aby wszystkie elementy: charakter, ubiór, codzienne zachowanie a nawet praca, uzupełniały się wzajemnie, tworząc jednorodną postać, która pozornie nie jest w stanie się zmienić. Wiedzie takie a nie inne życie i ma ustabilizowaną opinię na swój temat. Tak naprawdę jest osobą przewidywalną do bólu i każdy jej dzień wygląda dokładnie tak samo. Co istotne – osoby, które są dla bohatera najważniejsze (rodzina, przyjaciele) również uważają go za kogoś, kto już zawsze będzie się zachowywał dokładnie w ten sam, schematyczny, sposób. Po co to? Otóż…

Bohater musi przejrzeć na oczy

Wystarczy jedno, nawet pozornie niegroźne, wydarzenie. Sytuacja, taka jak inne, np. rozmowa w gronie przyjaciół, podczas której po raz kolejny bohaterowi wytknie się jego osobowość. Równocześnie musi on mieć okazję posmakowania innego życia. Zły bohater przypadkiem komuś pomoże, ciapa postawi się obcej osobie a niegroźny nauczyciel chemii weźmie udział w akcji DEA. Oba te elementy powinny pojawić się jeden po drugim, aby bohater przeżył odpowiedni wstrząs, który pokieruje go na zupełnie nowe tory.

Decyzja o całkowitej zmianie

Bohater musi ją podjąć – może to zrobić jedynie przed samym sobą lub też zadeklarować ją szerszej widowni. Ważne, aby był zdeterminowany, choć, nie zawsze musi sobie do końca uświadamiać powody, dla których chce się zmienić. Istotne jest, aby zmiana nastąpiła od razu po takiej deklaracji. Jak to zrobić? Można zmienić całkowicie wizerunek bohatera, co jest w zasadzie najlepszym i najłatwiejszym zabiegiem. Osoba, która do tej pory nosiła bezkształtne ciuchy, przebierająca się w dopasowane skórzane wdzianko, od razu rzuca się w oczy. Ważne, aby otoczenie zauważyło tę zmianę, o ile jest to zgodne z naszymi planami. Jeśli wolimy całą zmianę przeprowadzić w bardziej spokojny sposób, wówczas można zmienić jeden z elementów wyglądu bohatera, np. dodać jakiś nowy ulubiony gadżet.

Pierwsze koty za płoty

Następnie ważne jest opisanie pierwszych prób stania się „nową osobą” przez bohatera. Oczywiście prób, które w zamierzeniach miały pójść gładko a w rzeczywistości były prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego to jest istotne? Żaden człowiek nie zmienia się od pstryknięcia palcami, niezależnie od motywacji. Nawet jeśli postanowienie zmian jest mocne, to i tak pierwsze dni „przestawienia się” na nowe tory będą trudne. Stare zwyczaje tkwią jeszcze w pamięci, nie mówiąc już o wizerunku, jaki był tworzony przez lata w świadomości innych. Dlatego dobrze jest pokazać tutaj ludzką twarz bohatera – jego dylematy, zmagania, chęć rezygnacji. To wszystko uwiarygodni powieść.

Kim się stałem?

Dalsze losy bohatera będą przedstawiały jego stopniowe przekształcenie się w zupełnie inną osobę. Każda sytuacja, jaka go spotka, będzie go utwardzała w nowej rzeczywistości. W końcu jednak nadejdzie taki moment, w którym postać zerknie w lustro i zada sobie pytanie, czy aby na pewno to miała przynieść ta cała metamorfoza. Mimo że od dłuższego czasu nie nękały ją wątpliwości i szła wytyczoną wcześniej ścieżką, nagle przypomni sobie kim była i kim się stała. Ten moment jest również bardzo ważny – to refleksja także samego autora, czy aby na pewno tak miała wyglądać jego postać. Gdy uznamy, że tak – ciągniemy to dalej. Jeśli nie…można wszystko napisać od początku lub pokazać, że bohater jednak wrócił do swojego pierwotnego stylu życia.