250x250

11 paź

Jak napisać książkę kucharską?

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że książki kucharskie to nie literatura. Mimo ich wielkiej popularności, rzadko kiedy traktujemy ich autorów poważnie. To duży błąd. Dawno bowiem minęły czasy, w których takie utwory były jedynie spisem składników i sposobów przygotowania. Jak napisać książkę kucharską w literacki sposób?

 

Najważniejszy jest pomysł!

Do lamusa należy odłożyć wszystkie standardowe książki kucharskie, w których mamy kilkadziesiąt przepisów bez dodatkowej treści. Dziś taki utwór musi mieć koncepcję, która pozwoli się przebić spomiędzy innych podobnych książek. Jaka może być koncepcja? Można się skupić na danym rejonie świata, tworząc zwięzłą opowieść złożoną z własnych doświadczeń i potraw. Można skupić się na tradycyjnych przepisach, tworząc coś na kształt kulinarnego pamiętnika z dziecięcych lat. Można się skupić na daniach pochodzących z filmów czy też różnych epok historycznych. Możliwości, jak widać, jest sporo a wybór odpowiedniej zależy od tego, co jest najbliższe naszym doświadczeniom. Nie można bowiem pisać takiej książki nie mając własnych przeżyć związanych z danym tematem. Wówczas po prostu wyjdzie sztuczna treść, która nijak nie zainteresuje czytelnika.

 

Wybierz działkę

Jeśli już masz wybraną koncepcję, pora zdecydować się na to, na jakich przepisach chcesz się skupić. Trudno bowiem zrobić książkę o wszystkim i o niczym. Szczególnie, że rzadko kto potrafi równie doskonale przygotować przystawki, jak i desery. Dlatego dobrze jest się ograniczyć do konkretnej dziedziny, np. samych obiadów lub typu kuchni. Decydując się na drugi wariant mamy nieco szersze pole do popisu – możemy bowiem przedstawić nie tylko same potrawy, lecz także ich historię lub tradycję powstawania. W ten sposób z pewnością zainteresujemy czytelnika i sprawimy, że nie tylko z przyjemnością zabierze się do gotowania, lecz również zagłębi się w historię danego kraju czy regionu. Możesz także zdecydować się na opisanie konkretnej diety, ogólnie pojętego zdrowego stylu życia czy… błyskawicznych daniach. Wbrew pozorom również i w tych tematach można stworzyć całą opowieść na temat jedzenia. Tak naprawdę jest to dobry temat dla tych, którzy nie boją się wyzwań oraz posiadają sporą wiedzę z danej dziedziny.

 

Logicznie podziel całość

Największym problemem w przypadku każdej książki kucharskiej jest jej logiczny podział. Jedni decydują się na kolejność alfabetyczną, inni na chronologię posiłków, jeszcze inni na ich datę powstania. Można także sięgnąć po czas ich przygotowywania czy też cenę. Każda forma podziału przepisów jest dobra, o ile jest stosowana konsekwentnie i najbardziej ułatwia korzystanie z naszego utworu. Ważne też, aby podział był logiczny także dla nas. Jeśli staramy się stworzyć spójną historię, która ma klasyczny układ (wstęp, rozwinięcie, zakończenie), wówczas musimy potrawy dobierać tak, aby układały się w ciąg logiczny. Oczywiście, zawsze ratunkiem może być zwyczajny spis treści, ale nie chodzi nam przecież o to, by nasza książka służyła JEDYNIE gotowaniu. Jeśli chcemy zaciekawić i utrzymać czytelnika – musimy zadbać o to, by, jak w zwykłej powieści, książka składa się w logiczną całość.

 

Pisz tak, by ślinka ciekła

I najbardziej twórczy element. Odłóż na bok suche wymienianie składników i kroki przygotowania. To jest owszem ważne, ale jako skrót opisywanej przez Ciebie potrawy. Tak jak zostało to zaznaczone wyżej – skup się na tym, by całość była powieścią, dotykającą zmysłów. Opisuj składniki tak, by jedynie czytając książkę, odbiorca mógł sobie wyobrazić ich smak i zapach. Każdą omawianą potrawę przedstawiaj w jak najbardziej apetyczny sposób. Dzięki temu zdjęcia będą jedyne miłym dodatkiem, ponieważ całe wyobrażenie powstanie w głowie czytelnika. Dlaczego to takie ważne? Podając same suche informacje powodujemy, że czytelnik nie ma szans na uruchomienie wyobraźni i zaangażowanie się w gotowanie. Oddziałując na zmysły sprawiamy, że odbiorca nie może się wręcz doczekać tego, by zakasać rękawy i zacząć gotować. Dlatego, jeśli chcesz osiągnąć sukces, pisz tak, by z kartek było czuć każdy zapach i smak!