250x250

20 mar

Literatura popularna – jakie gatunki w sobie skrywa?

To już postanowione – chcesz zająć się beletrystyką. Nic w tym zaskakującego – w końcu to jest najprostsza droga do tego, aby stać się znanym i szanowanym autorem. Zanim jednak podejmiesz pierwsze kroki ku napisaniu swojej książki, zastanów się nad tym, co właściwie chciałbyś napisać. Literatura popularna skrywa bowiem w swoich czeluściach wiele interesujących gatunków, po które dobrze jest sięgnąć, w zależności od efektu, jaki chcesz wywołać u swoich czytelników.

Melodramaty

Chcesz wzbudzać wielkie emocje jednocześnie sięgając po stosunkowo prosty schemat powieści? W takim wypadku koniecznie sięgnij po melodramat. Początki tego gatunku możemy znaleźć w XVIII wieku, kiedy to w trakcie wystawianych utworów dramatycznych grano jednocześnie muzykę, dopełniającą całą akcję. Dlaczego warto po niego sięgać? Ponieważ jest banalnie prosty w swojej konstrukcji – jedyne, czego potrzebujemy to dwójki nieszczęśliwie zakochanych w sobie bohaterów, którym los nie sprzyja. Nawet jeśli nie myślisz o tym, aby na stałe zajmować się melodramatami, warto, abyś swoje pierwsze wprawki w pisaniu przećwiczył właśnie na tym gatunku. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby właściwie opisywać i wzbudzać emocje.

Kryminał i szpiegostwo

Ktoś kogoś zabił lub działa z tajną misją – tak w skrócie można określić te dwa podobne do siebie gatunki. Nie oznacza to jednak, że są one proste w konstrukcji. Są znacznie bardziej złożone od melodramatu i wymagają od pisarza sprawnego posługiwania się słowem. Dlaczego? Ponieważ cała zabawa polega na tym, aby stworzyć odpowiednie napięcie przy jednoczesnym nie zdradzaniu zagadki. Samo wymyślenie intrygi jest dość pracochłonne, ale jeśli nam się to uda – mamy wówczas trzon naszej powieści!

Romanse

Tu, w przeciwieństwie do melodramatów, mamy do czynienia ze szczęśliwą miłością. Jednak, niech Cię nie zwiedzie owo „szczęście” – to wcale nie jest prostsze do napisania! Sęk w tym, aby koleje losów bohaterów nie do końca toczyły się tak, jakby oni sobie tego życzyli. Śmieszne lub dramatyczne perypetie sprawią, że cała akcja ruszy jak z kopyta. Tutaj schemat również jest stosunkowo prosty – ważne, aby dwójka bohaterów się w sobie zakochała oraz aby na końcu całej opowieści połączył ich los (niekoniecznie muszą żyć długo i szczęśliwie!). To, co wydarzy się po drodze jedynie ukierunkuje Twój utwór albo w stronę komedii romantycznej, albo dramatu.

Dreszczowce i horrory

Dreszcze, akcja która wywołuje grozę i obrzydzenie… Jeśli kręcą Cię takie klimaty, to koniecznie spróbuj swoich sił z zakresu thrillerów i horrorów. Czym się od siebie różnią te dwa gatunki? To proste – w thrillerach występują tylko ludzie, natomiast w horrorach możesz puścić wodze wyobraźni i zaangażować wszelkiego rodzaju siły nieczyste i fantastyczne stwory. Tworzenie horrorów i thrillerów nie jest aż tak trudne, jakby się mogło wydawać. Ale stworzenie naprawdę dobrego dreszczowca to już nie lada sztuka – wie o tym każdy, kto chociaż raz sięgnął po książki Stephena Kinga. Jeśli chcesz mu dorównać – ćwicz wzbudzanie grozy i gęsiej skórki!

Fantasy i sci-fi

Lubisz tworzyć alternatywne wszechświaty lub futurystyczne wizje? W takim razie powieści typu fantasy lub sci-fi są dla Ciebie. Plusem tych gatunków jest fakt, iż tutaj naprawdę możesz poszaleć ze swoją wyobraźnią. Cudaczne stwory, alternatywne zasady panujące na świecie czy nawet zupełnie inny wszechświat. Tu nie ma ograniczeń ani żadnych konwenansów – sam decydujesz co i jak się dzieje. Ale uważaj, bo to jest także pułapka – puszczając luzem swoją wenę możesz stworzyć coś bardzo chaotycznego, co niekoniecznie musi urzec Twoich czytelników. Remedium jest na to proste – twórz, ale z głową i przede wszystkim – zacznij od krótszych form. W momencie, kiedy nauczysz się kreować nowe światy, nietypowych bohaterów i wplatać w ich życia konkretne wydarzenia – wówczas przejdź do stworzenia powieści.