250x250

24 kw.

Jak wydać swoją książkę – wydawnictwo internetowe

Jesteś twórcą? Piszesz prozę a może poezję? Warto, żeby ktoś to w końcu zauważył! Debiut autorski to ważny krok w życiu każdego pisarza, nie ważne, czy wyspecjalizował się on w krótkich formach czy kilkuset stronicowych powieściach. Dobrze jest rozpocząć karierę, wydając swoją twórczość i to nie koniecznie w formie tradycyjnej. W dobie rozwoju Internetu dobrze jest go wykorzystać dla własnej korzyści.

Blog na początek?

blog-3Oczywiście nie jest to najgorszy pomysł. Ma swoje korzyści, chociażby samodzielność twórcy oraz darmowy dostęp do wszelkich usług. Dodatkowo mamy bezpośredni kontakt z czytelnikami – bez trudu możemy zetknąć się twarzą w twarz z ich opinią na temat naszego tekstu. Wymiana uwag, czasem krytyka, która nie zawsze bywa merytoryczna oraz nawiązywanie licznych kontaktów to urok tej formy publikacji. W dodatku jest to sprawdzenie jak bardzo podoba się innym nasz styl pisania oraz czy mamy jakąkolwiek szansę zaistnienia w mediach. Wadą jest kwestia tego, że nasze prawa autorskie do utworu nie mają najlepszej ochrony oraz to, że praktycznie na tym nie jesteśmy w stanie zarobić. Owszem, niektóre serwisy blogerskie oferują zyski z reklam, które umieszczamy na blogu, jednak są  one niczym w porównaniu z zysków ze sprzedaży naszego dzieła. A te możemy zdobyć, przy pomocy bloga, jedynie wygrywając konkurs Blog Roku, w którym konkurencja z roku na rok robi się coraz większa.

Wydawnictwo internetowe

O wiele lepsza i rozsądniejsza forma rozpowszechniania swojej twórczości w formie elektronicznej. Coraz więcej wydawnictw, podobnie jak gazet codziennych czy magazynów, przenosi się do Sieci. Jest to o wiele korzystniejsze zarówno dla autorów, jak i samych wydawców, ponieważ rezygnacja z druku niweluje koszty jakie idą na DTP czy sam wydruk książki. Przy tym pozostają te same przywileje jak w przypadku tradycyjnych wydawnictw, czyli między innymi: nadanie numeru ISBN (międzynarodowy identyfikator przypisany do danej publikacji), korekta oraz oprawa graficzna tekstu włącznie z projektem okładki. Poza tym, wydawnictwo internetowe, które jest dostosowane do różnorodnych oczekiwań swoich klientów i autorów, może w swojej ofercie zawrzeć możliwość wydania książki w formie drukowanej. Oczywiście ta opcja jest dostępna dla autora za dodatkową (często stosunkowo niewielką) dopłatą, która umożliwia wydanie książki w standardowym nakładzie.

Inne formy wydawnicze

Naturalnie, Internet oferuje wiele różnych form wydawania lub publikowania dzieł literackich, jednakże rozważając je warto pomyśleć o własnym zysku. Self-publishing, który umożliwia samodzielną dystrybucję e-booków czy umieszczanie swojej prozy lub poezji na forach internetowych mogą być korzystne, ale tylko dla osób, które mają wszechstronne talenty artystyczne. Dlatego, jeśli ktoś potrafi pisać, ale resztę woli pozostawić profesjonalistom, najlepiej będzie skorzystać z usług wydawnictw internetowych, które łączą w sobie zalety tradycyjnych wydawnictw, dodając od siebie nutkę nowości, w postaci otwarcia dostępu do najbardziej elitarnej grupy użytkowników Internetu – Twórców.  To także najlepsza opcja dla tych, którzy chcą czerpać realne zyski ze swojej ciężkiej umysłowej pracy, a nie jedynie dostawać drobne na waciki. Dlatego – komu w drogę, temu Internet!