250x250

24 kw.

Jak wydać swoją książkę i na tym zarobić

W dobie, kiedy rozpowszechniło się prowadzenie bloga, coraz więcej osób myśli o publikacji własnej twórczości. Nie tylko w Internecie, ale także w formie papierowej. Nic dziwnego – Internet, nawet jeśli prowadzimy bardzo popularną stronę, w której zamieszczamy reklamy, nie pozwala na  taki zarobek jak wydana książka. Co zrobić i jak wydać książkę, aby na tym nie stracić? Poniżej kilka wskazówek.

3293117576_05f43d8305_zKrok pierwszy: napisz książkę!

Może się to wydawać banalne, jednakże wiele osób zaczyna myśleć o publikacji swojej twórczości przed jej stworzeniem. Nie jest to najlepsza kolejność działań, ponieważ najczęściej wtedy pojawia się słomiany zapał, który zamiast do sporych zysków, prowadzi do gdybań bez merytorycznych podstaw.  Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy dopiero chcemy napisać książkę? Przede wszystkim na oryginalność. Wydawnictwa każdego dnia są zalewane setkami maszynopisów, z których tylko po niewielką część sięgają. Później wyjaśnię dlaczego. Nie warto pisać kolejnego romansidła, które mieści się w utartych przez wieki kanonach, w dodatku wzorowanego na naszych ulubionych pisarzach. Przede wszystkim musimy myśleć o czytelniku, ponieważ to dla niego chcemy coś stworzyć, a nie tylko dla siebie i spełnienia własnych ambicji.  Co za tym idzie – nie możemy sprawić, aby odbiorca zaczął ziewać już na pierwszej stronie, a przy piątej planował wybitnie kreatywne samobójstwo. Wybierzmy tematykę, która jest w danym czasie „na topie” i dodajmy do tego odrobinę własnych pomysłów. To taki uniwersalny przepis, kiedy nie mamy żadnej koncepcji na początek.

Krok drugi: mały obieg

Kiedy już coś zaczynamy tworzyć, powinniśmy to dać komuś do przeczytania. Drogi są dwie: założenie własnego bloga, na co potrzeba bardzo dużo czasu albo pokazanie swojej twórczości bliskim i znajomym. Druga opcja jest oczywiście trudniejsza dla osób, które nie lubią zbytniej krytyki, zwłaszcza bezpośredniej. Jednak jest to najlepszy sposób na zweryfikowanie, czy nasza książka idzie w dobrą stronę. Bo jeśli nie zainteresujemy swoich najbliższych, to co dopiero obcych ludzi? W przypadku bloga mamy za to szansę na większą obiektywność ocen, która wyraża się w odwiedzinach. Dobry utwór sam się promuje i przyciąga rzeszę czytelników, nie potrzebna jest dodatkowa promocja autora. Jeśli po dwóch miesiącach systematycznego publikowania odcinków swojej twórczości na stronie widnieje liczba odwiedzin mniejsza od tysiąca, może lepiej pomyśleć nad zmianą swojej koncepcji. Kiedy jednak liczba ta okazuje się dość pokaźna – warto skopiować całość do edytora tekstu i zacząć przygotowania do kontaktu z wydawnictwem.

Krok trzeci: przygotowanie książki dla wydawnictwa

Kluczowym elementem problemu „jak wydać książkę” jest kontakt z wydawnictwem. Zanim jednak do niego dojdzie, należy swoją twórczość na to przygotować. Jak? Przede wszystkim przeprowadzić swoją wstępną korektę. Najlepiej, jeśli zrobimy to osobiście albo znajomy polonista, który wskaże nam błędy stylistyczne i logiczne w zdaniach. Kiedy mamy to już za sobą, zaczynamy wyszukiwać wydawnictwa. Po co? Ponieważ każde ma swoje indywidualne wymogi co do formy przesyłanych utworów. Jedne życzą sobie wydruk i wersję elektroniczną, inne samą wersję papierową, etc. Jest jednak kilka elementów uniwersalnych, takich jak formatowanie tekstu. Najlepiej to zrobić ze standardowymi ustawieniami edytora, czyli czcionka Times New Roman, 10 (12) pkt i interlinia półtora wiersza. Strony oczywiście ponumerowane, a na pierwszej stronie tytuł i nasze imię i nazwisko.

Krok czwarty: streszczenie książki

Następną rzeczą w przypadku każdej twórczości jest napisanie krótkiego (najczęściej na jedną stronę) streszczenia całości. Jest ono obowiązkowym elementem, który musimy wysłać do wydawnictwa razem z maszynopisem. Nie można go zlekceważyć, ponieważ to on decyduje o tym, czy redaktorzy sięgną po całą książkę. Większość tekstów jest odrzucana właśnie na podstawie źle sformułowanego streszczenia, które zamiast ją zareklamować, jest zwykłą klepaniną w stylu „co autor miał na myśli”. Dlatego mądrze jest zawrzeć w nim to, co w naszej książce jest oryginalne i najbardziej wartościowe. Jeżeli piszemy któryś z kolei kryminał, to nie opisujemy akcji i nie wskazujemy kto jest mordercą, tylko dlaczego nasza twórczość jest godna uwagi. Przykładowo: „Oprócz zwyczajnego morderstwa i pytania: kto zabił? można tu znaleźć wątek miłości homoseksualnej oraz życiowych rozterek dotyczących godnej śmierci”.

Nie wolno także zmyślać i pisać w streszczeniu o rzeczach, których nawet najlepszy interpretator nie jest w stanie dostrzec. Trzymajmy się tego co napisaliśmy, a nie tego co chcieliśmy napisać a będzie wszystko dobrze.

Krok piąty: kontakt z wydawnictwem

Krok najważniejszy i w zasadzie kluczowy. W tym momencie nie ma już pytania jak wydać książkę, tylko co zrobić, aby chciano ją wydać. Do tych czynności zalicza się przede wszystkim list (w formie tradycyjnej lub elektronicznej) skierowany do wydawnictwa. Nie może on być zbyt długi: warto tutaj kierować się zasadą,  że im krócej, tym lepiej. Co musi zawierać? Informację o nas (kim jesteśmy, czy już wcześniej publikowaliśmy), wiadomości o książce oraz autoreklamę, czyli dlaczego warto wydać akurat ten konkretny utwór. Przyjmuje się, że list łącznie ze streszczeniem nie powinien przekraczać dwóch stron. Przy pierwszym kontakcie lepiej nie wysyłać książki – jeżeli napisaliśmy list przekonująco, on wystarczy, aby zainteresować wydawcę. Wtedy się odezwie i poprosi o jej fragment lub całość. W takim przypadku nigdy nie wysyłaj oryginału, ponieważ w przypadku odrzucenia, wydawnictwo nie zwraca podesłanych materiałów!

Krok szósty: oczekiwanie na odpowiedź

Element najtrudniejszy i zniechęcający. Długość oczekiwania na reakcję wydawnictwa może wynosić nawet kilka miesięcy. Niepewność co do losu naszego utworu i czy wysłać go do jeszcze innego wydawcy może zmęczyć człowieka. Jeśli jednak jesteśmy drugimi Sienkiewiczami, nie mamy się czego obawiać – wydanie książki mamy w kieszeni. A wtedy pieniądze, może kolejna umowa i satysfakcja. Warto zaryzykować.

Jak szybko wydać własną książkę

Jest w Polsce Wydawnictwo, które szybko i profesjonalnie wyda Twoją książkę i sprawi, że w ciągu 3 miesięcy znajdzie się ona na półkach księgarń. Mowa o Wydawnictwie Poligraf, które kilka lat temu uruchomiło System Wydawniczy Fortunet. Jednak musisz wtedy zapłacić za wydanie. Jeśli wierzysz w swoją książkę, może to być najlepsza opcja, ponieważ później Wydawnictwo Poligraf wypłaca Ci większość uzyskanych ze sprzedaży Twojej książki pieniędzy.