250x250

24 kw.

Jak wydać książkę – tradycyjnie czy elektronicznie?

Autor, który skończył pisać swoje dzieło chce jak najszybciej je wydać, rozpowszechnić. Zwłaszcza, kiedy jest przekonany, iż jego książka będzie bestsellerem na krajowym i światowym rynku. Jednak, kiedy zaczyna wyszukiwać informacji jak wydać swoją książkę, napotyka na wiele różnych porad i staje przed problemem, w jaki sposób to uczynić. W formie tradycyjnej, a może jednak elektronicznej? Wydrukowana i papierowa, a może e-book, który jest tańszy i zdecydowanie bardziej ekologiczny? Zanim wybierzesz, zerknij najpierw poniżej i przekonaj się, jakie korzyści wynikają z każdej formy.

Wydanie książki papierowe

To propozycja dla osób, które przywiązane są do tradycyjnych rozwiązań. Zapach świeżo kupionej książki niejednego może oszołomić, a i sporo osób uważa, że lepiej im się czyta zwykłą książkę niż e-booka. W dodatku jest to o wiele trwalsza forma wydania własnego dzieła, ponieważ w dobie cyfryzacji istnieje podstawowy problem, jak przechowywać skutecznie dane i informacje. Druk potrafi przetrwać setki lat i prędzej papier, którego użyto rozsypie się w pył niż wyblaknie farba drukarska. Jednakże to rozwiązanie ma również kilka swoich wad. Jedną z nich jest między innymi oczekiwanie na odpowiedź wydawnictwa od momentu przesłania im naszej propozycji. Dogłębna analiza naszego dzieła może trwać nawet kilka miesięcy, w wyjątkowych sytuacjach nawet rok. Selekcja dokonywana przez redaktorów jest o wiele surowsza, ponieważ wydawnictwo musi brać pod uwagę dodatkowe koszty, jakie generuje współpraca z drukarnią. Tutaj przechodzimy do kolejnego aspektu, czyli wyższej ceny książki, z czego nie cały zysk trafia na ręce autora. Projekt okładki, skład, druk, nakład, to wszystko kosztuje i podbija cenę, jaka będzie widniała na rynku. A co za tym idzie – mniej osób może sięgnąć po taką propozycję, bo może okazać się zwyczajnie za droga. Jednak za tym także idzie pewien prestiż i podbudowanie ego autora, który może pójść do księgarni i nabyć własny utwór tylko po to, aby postawić go sobie na półce. Dodatkowo, kiedy osiągnie sukces, będzie zapraszany na spotkania autorskie, podczas których będzie mógł podpisywać własne książki tworząc dedykacje dla niezliczonego tłumu Joann, Krzysztofów czy członków czyjejś rodziny.

Jeśli zależy Ci na szybkim wydaniu Twojej książki – możesz rozważyć ofertę Wydawnictwa Poligraf, które nie dość, że książkę wyda, to jeszcze zajmie się jej sprzedażą (poza tym można u nich wydać książkę równolegle do wersji papierowej również w formie e-booka).

imagesWydanie książki elektroniczne

Podstawową jego zaletą jest przede wszystkim oszczędność na drukarni i papierze, a tym samym – teoretycznie większy zysk dla autora. Również oczekiwanie na odpowiedź wydawcy jest znacznie krótsze, ponieważ wydawnictwo może sobie pozwolić na większą tolerancję w przypadku nowych twórców. Nie ma przymusu bycia idealnym autorem, aby być branym pod uwagę jako debiut wydawniczy. Poza tym, w dobie coraz popularniejszych tabletów i aplikacji na telefony komórkowe, umożliwiających odczyt e-booków, taka forma wydawania książek staje się coraz bardziej popularna. Do tych wszystkich kwestii dochodzi także fakt, iż podczas wydania utworu w formie elektronicznej nie musimy się martwić o to, czy w drukarni wszystko pójdzie dobrze, czy ewentualne fotografie się nie rozjadą i całe łamanie pójdzie w diabły. Dodatkowo, wbrew powszechnej opinii, że e-booki są mniej profesjonalne, autor ma do dyspozycji takie same przywileje jak w przypadku wydania tradycyjnego. Jego książka również przechodzi przez ręce redaktorów i korektorów, a nawet grafików, którzy dopasowują projekt okładki i dbają o estetyczną stronę przedsięwzięcia. Z nieprzyjemnych kwestii odpada także udręka z nakładem, który może się nie sprzedać w całości lub wręcz przeciwnie – będziemy musieli ponieść koszty dodruku, za który dość często musi płacić sam autor. Asem w rękawie tej opcji, zwłaszcza w stosunku do niezdecydowanych lub upierających się przy wersji tradycyjnej jest fakt, że za dopłatą każdego e-booka można wydrukować i wydać w wersji papierowej. Musisz jednak wiedzieć, że rynek książek elektronicznych, mimo że prężnie się rozwijający i bardzo szybko rosnący, to ciągle zaledwie 2% rynku książki tradycyjnej. Dużo łatwiej jest rosnąć z niskiego poziomu 🙂

Skoro znasz już, drogi Autorze, plusy i minusy powyższych opcji, nie krępuj się i wybierz idealną dla siebie 🙂