250x250

24 kw.

Jak wydać książkę – metody wydawnicze

Ukończyłeś lub ukończyłaś swoją książkę i planujesz ją wydać. W sieci poszukujesz informacji, które umożliwią Ci bezstresowe przejście przez cały wydawniczy młyn, jednak zamiast pomocy, zostajesz zasypany niezrozumiałymi informacjami. Czym różni się self-publishing od wydawnictwa internetowego? Nie masz nawet pojęcia, co bardziej opłaca się wydać: klasyczną książkę drukowaną czy e-booka. Każda z opcji wydaje Ci się w jakiś sposób atrakcyjna, ale nie do końca czujesz między nimi różnicę, a poszczególne portale nie do końca wyjaśniają na czym dana metoda  polega. Poniżej krótki przewodnik po opcjach wydawniczych.

Wydawnictwo tradycyjne

samopublikowanie-zarobkiNajstarsza i najczęściej stosowana metoda wydawnicza. Kiedy twórca myśli o publikacji swojego dzieła, swoje pierwsze kroki czyni właśnie w stronę tej opcji. Kojarzy się ona z pewną legitymizacją książki, jakby wydanie jej w jakikolwiek inny sposób było nie pełne. Ma to swój urok: wersja drukowana, ze lśniącą okładką i przede wszystkim – namacalna. Jest to tym samym droga najtrudniejsza, jeśli chodzi o debiutantów, ponieważ wydawnictwa tradycyjne cenią sobie swoją renomę, którą wyrabiały latami. Tym samym dość rzadko poddają się pokusie przyjęcia do druku kogoś nowego, kto nigdy jeszcze niczego nie rozpowszechnił. Sama oferta wydawnicza musi spełniać szereg norm, takich jak długość listu do redakcji czy odpowiednie streszczenie utworu, aby była w ogóle brana pod uwagę możliwość przeczytania w całości naszej książki. W dodatku oczekiwanie na odpowiedź może trwać ładnych kilka miesięcy, często przedłużając się nawet do roku. Z drugiej strony, tradycyjny druk, mimo powszechności Internetu, jest nadal bardzo popularny i wiele osób woli sięgnąć po wersję papierową danego dzieła niż czytać je na ekranie monitora.

Wydawnictwo internetowe

Co oferuje? Przede wszystkim wydanie e-booka, czyli elektronicznej wersji naszego utworu. Najczęściej jego wirtualny wygląd nie odbiega zbytnio do wersji drukowanej, wliczając w to posiadanie przez publikację oryginalnej okładki. Ponadto, tak jak w przypadku klasycznego wydawnictwa, mamy dostęp do szerokiego spektrum profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby nasza książka była idealna. Opcja dla osób, które są ciut bardziej niecierpliwe i nie lubią czekać w nieskończoność na odpowiedź wydawcy. W tej metodzie liczy się przede wszystkim czas – wydawnictwo odpowiada na nadesłane propozycje w przeciągu dwóch, najwyżej trzech miesięcy. Ponadto koszty, które ponosi autor i wydawca są dużo mniejsze, ponieważ rezygnacja z druku eliminuje ten etap z przygotowania publikacji do rozpowszechnienia. Inne plusy? Niższa cena książki, co przyciąga potencjalnych czytelników, tym samym sprawiając, że osiągamy większe zyski. Powszechny dostęp do naszej publikacji, o wiele korzystniejsza umowa, którą podpisujemy z wydawnictwem oraz większy wpływ autora na wygląd e-booka, to coś, obok czego nie można przejść obojętnie. Dla sceptyków wiele tego typu wydawnictw udostępnia możliwość wydanie książki w formie papierowej, oczywiście za dodatkową opłatą.

Self-publishing

Najtańsza, najszybsza, a zarazem najtrudniejsza opcja dla autora. Jest to nic innego, jak samodzielne wydawanie książki w wersji elektronicznej, czyli wspomnianego już powyżej e-booka. Przy pomocy odpowiedniego portalu, twórca może zamieścić swoją twórczość w Internecie. Bez dodatkowych opłat czy oczekiwania na odpowiedź wydawcy, ponieważ w momencie umieszczenia pliku na serwerze, jest on już uważany za publikację. Tym samym nie musimy obawiać się negatywnej oceny naszej twórczości, ale jest jeden haczyk. Wszystko robimy sami. Od umieszczenia pliku na stronie, przez stworzenie okładki, po redakcję i skład tekstu. A kiedy jeszcze chcemy osiągnąć jako taki zysk, dodatkowo musimy zająć się sprawą reklamy i marketingu, o którym nie każdy ma dość pojęcia. Stąd adnotacja, że ta metoda jest najtrudniejsza dla autora, a tym samym, najbardziej opłacalna. Dlaczego? Nie musimy opłacać ludzi, których nawet w życiu nie widzieliśmy na oczy (co nie dotyczy właścicieli serwisu, na którym publikujemy, ponieważ rejestrując się na danej stronie, godzimy się na wskazany procent od zysków ze sprzedaży, jaki im przynależy). Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś sobie zupełnie nie radzi, zawsze może, za dodatkową opłatą, zwrócić się do profesjonalnych redaktorów, grafików lub marketingowców o wykonanie takiej, czy innej usługi.

Wydanie swojej książki w Wydawnictwie Poligraf (System Wydawniczy Fortunet)

Moim zdaniem najlepsza metoda. Więcej zobacz tutaj: http://WydawnictwoPoligraf.pl