250x250

24 kw.

Jak wydać książkę elektroniczną?

Rynek książek papierowych jest coraz bardziej hermetyczny, zwłaszcza, kiedy mowa o debiutantach. Osoby, które nigdy nie brały udziału w konkurach literackich lub nie mają pieniędzy na wydanie swojej pierwszej książki, muszą uzbroić się w cierpliwość, w oczekiwaniu na odpowiedź wydawcy, gdy przyślą swoją propozycję. Dlatego dla tych, którzy chcą zaistnieć powstała o wiele bardziej opłacalna alternatywa w postaci samodzielnego wydawania e-booków.

ebook_2328230bSelf-publishing to nic innego jak samodzielne wydawanie własnych utworów przy pomocy wyspecjalizowanego portalu internetowego. W toku przygotowania publikacji do rozpowszechnienia całkowicie pomija się rolę wydawnictwa, które nadzoruje całość projektu. Autor samodzielnie wykonuje wszelkie prace edytorskie, korektorskie czy graficzne przy pomocy specjalnych narzędzi. Wystarczy jego kreatywność oraz minimalna umiejętność korzystania z edytorów tekstu czy programów graficznych, aby zerowym kosztem opublikować swoją książkę w wersji elektronicznej.

Naturalnie, każdy portal, w którym autor może zostać self-publisherem, oferuje nieco inny zakres usług, przy czym nie zawsze pewne funkcje są w pełni darmowe. Różnica może polegać między innymi na rozbudowaniu i uszczegółowieniu danych narzędzi do prac edytorskich. Na jednej stronie autor ma do dyspozycji jedynie możliwość załadowania pliku ze swoim utworem na serwer, w innym – rozbudowany edytor, podobny do programów, z jakich korzystają profesjonalni redaktorzy w wydawnictwach. Jednak im większy stopień profesjonalizacji poszczególnych narzędzi, tym mniej funkcji dostępnych jest za darmo.

Z tego względu niektóre serwisy, oprócz darmowych kont, jakie otrzymuje się podczas prostej rejestracji, oferują tak zwane konta premium. Opierają się one na zasadzie, że im większy abonament miesięczny (kwartalny, półroczny czy roczny) płacisz, tym zyskujesz więcej przywilejów, w tym zniżki w usługach, gdzie rezygnujesz częściowo ze swej samodzielności na rzecz fachowców. Są one kierowane do osób, które zdają sobie sprawę, że nie ze wszystkim będą mogły poradzić sobie same oraz tych, które nie mają po prostu czasu na samodzielne pilnowanie wyników sprzedaży własnego utworu.

Czy self-publishing różni się całkowicie od tradycyjnych i internetowych wydawnictw? Nie tak do końca, ponieważ użytkownik, który zakłada na danym portalu konto, musi zaakceptować regulamin. Jest on skonstruowany na podobnych zasadach, jak umowa, którą musi podpisać twórca podczas nawiązywania współpracy z danym wydawcą. Posiada również podobne zapisy, jak na przykład prawo do wyłączności publikacji utworu czy określenie wysokości procentu od zysków ze sprzedaży, które trafiają do kieszeni autora. Dlatego, pomimo pewnej niewinności, która czai się za propozycją samodzielnego wydawania oraz akceptowania kolejnego regulaminu (pewnie identycznego, jaki jest na dowolnej stronie), dobrze jest zachować pewną ostrożność i uwagę.

Co prawda, zaakceptowanie nie do końca korzystnego dla twórcy regulaminu nie jest aż tak groźne, jak podpisanie nierentownej umowy. Wynika to z faktu, że serwisy oferujące self-publishing bardzo rzadko korzystają z prawa wyłączności, a określany procent od zysków jest o wiele wyższy dla autora niż w przypadku innych form wydawniczych. Poza tym, publikacji wydanej w ten sposób, przysługują normalne prawa jak w przypadku każdej innej, czyli możliwość nadania numeru ISBN, sprzedaż za ustaloną przez autora cenę czy graficzny projekt okładki i ilustracji. Dlatego, jeśli ktoś jest wszechstronnie uzdolniony, powinien to wykorzystać i spróbować self-publishingu.