250x250

15 cze

Jak opisać apokalipsę?

Ruiny. Pożoga. Martwe ciała. Tak mniej więcej wyobrażamy sobie koniec współczesnego świata, a raczej – znanego nam porządku. Motyw apokalipsy oraz tworzenia cywilizacji niemalże od zera jest częsty. Tworząc tego rodzaju powieść warto skupić się przede wszystkim na opisaniu odczuć bohaterów oraz wizji nowego świata.

Określ przyczyny katastrofy

Ważnym elementem apokalipsy jest przedstawienie czytelnikom w dość jasny i precyzyjny sposób bezpośrednich przyczyn takiego stanu rzeczy. Oczywiście może to być bardzo uproszczony obraz, skrywający dodatkowe tajemnice, które będą rozwiązywane w trakcie fabuły, ale warto nakreślić co spowodowało taki stan rzeczy. Wybuch bomby atomowej? Wojna światowa? Inwazja kosmitów? Pomysłów na przyczyny jest wiele a każda jest równie możliwa. Ważne, aby powód był naprawdę ważny i miał skalę światową. To nie może być pojedynczy regionalny konflikt, w którym wykorzystano broń konwencjonalną. Zasięg wszelkich działań musi być globalny, wówczas uzyskamy faktyczny „koniec” tego świata.

Podaj precyzyjnie czas i miejsce akcji

Równie istotnym elementem jest podanie, ile czasu minęło od wielkiej katastrofy. Nie może to być zbyt krótki okres dla podanej przyczyny. Np. jeśli doszło do zrzucenia bomby atomowej, wówczas skażenie w danym rejonie byłoby wciąż zbyt wysokie, aby ocalali mogli się zacząć organizować i budować nowy porządek. Dlatego najlepiej jest wybrać odstęp co najmniej kilku tygodni a najlepiej miesięcy czy nawet lat. Warto jednak pamiętać o tym, że im dawniej była apokalipsa, tym bardziej uporządkowany powinien być opisywany przez nas świat. O ile początkowo może być wszystko chaotyczne, o tyle po 50 czy nawet 100 latach całość powinna funkcjonować bez większego zarzutu. Jeśli z kolei chodzi o miejsce – nawet jeśli wymyślamy państwu lub miastu nową nazwę, warto określić co wcześniej się w tym miejscu mieściło. Taki porządek geograficzny pomaga czytelnikowi na lepsze wyobrażenie sobie całej sytuacji.

Opisz scenerię post-apokaliptyczną

Nawet jeśli wybierzesz odległy czas od katastrofy, możesz bez trudu opisać jak ono kiedyś wyglądało. Wystarczy sięgnąć po wspomnienia bohatera lub jego rodziców/dziadków lub stare zdjęcia. Ważne, aby w trakcie opisu niczego nie upiększać, ale też nie wskazywać, że wszystko zostało zmiecione z powierzchni ziemi. Dlatego przy opisie warto zaznaczyć, że wśród zrujnowanych domów ostał się jeden, że obok ciał leżeli także ludzie, którzy ledwo, bo ledwo, ale żyli. Wbrew pozorom takie pozostawianie „ocalałych” jeszcze mocniej podbija grozę sceny apokalipsy. Oprócz widoków, można także, w przypadku wspomnień, dołączyć opis odgłosów czy nawet zapachu.

Wskaż przywódcę świata po apokalipsie

Nawet jeśli świat spotkała katastrofa, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie dowodził grupą ocalałych. Wyznacz lidera – może to być główny bohater, jego przeciwnik lub przyjaciel. Ważne, aby przywódca miał bardzo konkretne cechy. Przede wszystkim musi mieć charyzmę i być dobrym strategiem, aby móc uporządkować chaos. Pozostałe cechy można dobierać dowolnie, w zależności od tego, czy ma to być postać pozytywna czy też negatywna. Dowódca może mieć zacięcie wojskowe i być bezwzględny wobec nieposłusznych mu osób, jak również może być sympatyczny dla wszystkich i traktować ich jak przyjaciół. Tutaj posiadamy pełną dowolność.

Główny bohater odkrywa na nowo świat

Zazwyczaj w tego rodzajach powieści główny bohater jest osobą, która ma uczestniczyć w zmianie świata na lepszy. W zależności od tego, z jakiej warstwy społecznej pochodzi, może on być mniej lub bardziej świadomy skali katastrofy w społeczeństwie. Niemniej jednak prawie zawsze dociera on do „stolicy” czy też centrum dowodzenia, gdzie zostaje wcielony w misję kształtowania na nowo rzeczywistości. W jaki sposób to zrobi? Tutaj mamy pełną dowolność i wszystko zależy tak naprawdę od naszej koncepcji. Może on chcieć obalić istniejące dowództwo, jak też pomóc mu zbudować silne państwo. Może on nie zgadzać się z istniejącym prawem lub wręcz przeciwnie – udoskonalać je w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni. Wybór zależy od nas.