250x250

07 Cze

Jak napisać poradnik?

Pisarz może tworzyć nie tylko powieści, opowiadania czy nowele. Część z nas specjalizuje się w poradnictwie. Pozornie jest to proste – pisać na temat, który stanowi naszą pasję i który bardzo dobrze znamy. W praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane. Co należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć dobry poradnik?

Jak stworzyć poradnik? Bądź ekspertem!

Poradnik powinien być pisany przez eksperta w wybranej dziedzinie. Może on dysponować odpowiednim doświadczeniem życiowym lub wykształceniem. Ważne, aby perfekcyjnie znał temat, o którym pisze. To jest element niezbędny, umożliwiający weryfikację przedstawianych w utworze tez i przekonania innych, dlaczego to właśnie naszej porady mają słuchać. Naturalnie – specjalista specjaliście nierówny. Zupełnie inaczej odbiera się twórczość profesora z danej dziedziny, a odmiennie osoby nie posiadającej tytułów czy nagród, ale posiadającej duży bagaż (znany powszechnie) swoich doświadczeń. Ważne, aby w swojej branży być osobą, chociażby w najmniejszym stopniu, rozpoznawalną. To powoduje budowę autorytetu, a co za tym idzie, że nasz poradnik będzie miał większą szansę na sukces. Osoby całkowicie anonimowe mogą się wybić, jednak będzie to znacznie dłuższa droga a w przypadku bardzo wąskich specjalizacji (np. psychologia uzależnień) może wręcz przyczynić się do klęski. Warto bowiem pamiętać o tym, iż im bardziej ścisła i „naukowa” dziedzina (np. chemia, fizyka, politologia, ekonomia, etc.), tym większe wymagania względem autora. Tematy lifestylowe (np. uroda, moda, gotowanie, robótki ręczne) mają znacznie niższe standardy wobec „ekspertów”, o ile dana osoba udowodni, że zna się na tym, co robi.

Wybierz grupę docelową Twojego utworu

Kiedy już masz swoją specjalizację, zastanów się, do kogo kierujesz swoją książkę. Czy ma ona być dla początkujących czy raczej dla osób, które już posiadają pewną wiedzę z danej dziedziny? To istotne, ponieważ zupełnie inny język będzie wykorzystywany do tych dwóch grup docelowych. Warto także zastanowić się, czy chcemy dotrzeć do osób, które są sceptycznie nastawione do danego tematu (np. kontrowersyjnej diety), czy też raczej do zwolenników. Każda z tych opcji wymaga od autora dostosowania zarówno języka, jak i ilości czy też formy przekazywania wiedzy. Im mniej zaawansowany czytelnik, tym dokładniejsze a zarazem prostsze instrukcje. Bardziej zaawansowani odbiorcy mają również wyższe wymagania względem lektury – będą potrzebowali specjalistycznego języka i bardziej skomplikowanych porad.

Jasno określ, czego dotyczy poradnik

Tworząc poradnik często chcemy przekazać całą swoją wiedzę, niejednokrotnie tworząc gigantyczną książkę o wszystkim. To nie jest właściwa droga, w dodatku zabiera mnóstwo czasu. Znacznie łatwiej jest pracować na wybranej, konkretnej tezie, którą w jakiś sposób chcemy udowodnić. Warto taką myśl przewodnią wyraźnie zaznaczyć już we wstępie do poradnika a najlepiej podkreślić ją w jakiś sposób w tytule. Ważne też, aby wybranej tezy trzymać się przez cały czas. Nie zmieniajmy jej w trakcie pisania, nie rozbudowujmy jej o zbyt luźne nawiązania. Starajmy się być jak najbardziej konkretni, dzięki czemu czytelnikowi zaserwujemy dokładnie to, czego po nas oczekuje.

Nie narzucaj swoich racji czytelnikom

Nawet jeśli jesteś tytułowanym profesorem, masz wiele odznaczeń i sukcesów na swoim koncie, w swoim poradniku nie powinieneś ukazywać się jako boga. Nikt bowiem nie jest nieomylny – nawet największy autorytet w danej dziedzinie. Co więcej – odbiorcy widząc od czasu do czasu Twoją bardziej ludzką stronę, bardziej Ci zaufają. Powód jest prosty – nikt nie lubi słuchać osób z pozoru nieomylnych, które narzucają innym jak mają żyć. To budzi naturalny instynkt przekory, który może skończyć się wyłącznie tym, że zamiast nowych zwolenników, zyskasz wrogów i krytyków. Z tego powodu nie bój się wplatać swoich wątpliwości do poradnika, anegdot, które mogą świadczyć o tym, iż wyjątki potwierdzają regułę, jaką jest stawiana przez Ciebie teza. Dodatkowo, jeśli chcesz stworzyć poradnik, a nie podręcznik akademicki, pamiętaj, że nie zawsze posługiwanie się suchymi danymi jest skuteczne. Wpleć w swoją wypowiedź odrobinę humoru, pokazując także nieoczekiwane efekty, jakie Twoje myśli mogą wywołać. To może zaprocentować!