250x250

11 lis

Jak napisać poradnik?

XXI wiek to istny raj dla twórców poradników. Uwielbiamy czytać (oraz oglądać) porady dotyczące tego, w jaki sposób mamy żyć, ubierać się, kochać, gotować czy uprawiać sport. Dobry poradnik bowiem wskazuje drogę, którą czytelnik powinien wybrać, jeśli chce osiągnąć sukces. Jednak jak się wybić pośród wszystkich twórców tak, aby to właśnie nasze porady dotarły do czytelników? Jest na to kilka patentów: wybór odpowiedniej niszy, pomysł na przekazanie informacji, dobór ilustracji czy też – promocja.

Wybór odpowiedniej niszy

Umówmy się: obecnie napisano już poradniki na praktycznie każdy temat. Mimo to wciąż jest nadzieja dla tych, którzy dopiero chcą zacząć doradzać innym. Przede wszystkim trzeba zejść o poziom niżej, jeśli chodzi o wybór tematu. Przykładowo: nie wystarczy już napisać ogólnego poradnika kulinarnego. Takich książek powstało już setki. O wiele lepszym wyborem jest stworzenie książki dedykowanej osobom z chorobą Hashimoto lub 100 prostych przepisów do 15 zł. Uszczegółowienie to jedyna szansa na wybicie się. Oczywiście, nasz poradnik nie może być dedykowany bardzo wąskiemu gronu osób – wówczas zwyczajnie nie będzie rentowny. Jak zatem wybrać odpowiedni temat? Przede wszystkim – badać trendy. Jednym z prostszych i darmowych narzędzi do tego jest Google Trends. Zazwyczaj służy on serwisom internetowym do wyłapywania newsów, jednak w przypadku długofalowych trendów również się świetnie sprawdza.

Pomysł na przekazanie informacji

Mamy już wybrany temat? Świetnie! Jednak zanim nasz poradnik powstanie, trzeba jeszcze wymyślić sposób, w jaki przekażemy czytelnikowi nasze porady. Do lamusa odeszły czasy, w których wystarczył tekst. Obecnie ludzie dużą uwagę przywiązują do atrakcyjności wizualnej prezentowanej treści. Dlatego tworząc poradnik nie możemy skupiać się wyłącznie na tekście pisanym – musimy wymyślić sposób, jak przekazać naszą wiedzę inny tak, aby było to proste, zrozumiałe i atrakcyjne. Pomysłów jest wiele: od komiksów, przez bogato ilustrowane książki, po multimedialne ebooki. Tak naprawdę sposób przekazu zależy również od tego, do jakiej grupy docelowej chcemy trafić. Im młodsza, tym większą uwagę przykłada ona właśnie do atrakcyjności przekazu oraz krótszego tekstu.

Dobór ilustracji

Dlatego tak ważne w poradnikach są ilustracje. Oczywiście można się pokusić o standardowe zdjęcia, które będą doklejone do tekstu, które w jakiś ogólny sposób zilustrują poradę. Jednak, jeśli chcemy, aby nasz poradnik odniósł prawdziwy sukces, musimy się (niestety) nieco bardziej wysilić. Autorskie infografiki, grafy wiedzy, grafiki, komiksy, zdjęcia, na których autor jest głównym bohaterem – to wszystko jest o wiele bardziej atrakcyjne od standardowych zdjęć. Styl oczywiście musi być dopasowany do tematyki naszego poradnika – nie dodamy zdjęć naszej twarzy do książki, którymi głównymi bohaterami są dania na Boże Narodzenie. Ważne, aby zdjęcie nie było jedynie „uzupełnieniem” treści – to kompatybilna część przekazu, jaki kierujemy do czytelnika. W sytuacji, kiedy chcemy stworzyć książkę z instrukcjami wykonania czegoś (np. robienie własnej biżuterii), wówczas istotne, aby w miarę możliwości mieć zdjęcia każdego kroku wykonywania. Samo zdjęcie główne nie zawsze się sprawdza, szczególnie, jeśli opisujemy dość skomplikowaną czynność i czytelnik nie do końca wie, jaki powinien być efekt po jej wykonaniu.

Promocja poradnika

Czyli coś co ma miejsce już po napisaniu naszej książki i przyjęciu jej przez wydawnictwo do druku. Tutaj warto ze swoim redaktorem ustalić plan promocji poradnika, szczególnie, jeśli nie posiadamy znanego nazwiska. Problem polega bowiem na tym, że obecnie chętniej sięgamy po poradniki stworzone nawet przez Youtube’rów niż anonimowych (nawet jeśli są ekspertami w danej dziedzinie!) Kowalskich. Dlatego ważne, aby pierwsza faza promocji skupiła się na tym, aby pokazać światu kim jest autor i dlaczego warto go uznawać za autorytet w danej dziedzinie. Dopiero w drugiej fazie, kiedy wizerunek medialny będzie już wyrobiony (a tutaj kluczową rolę odgrywają social media!), można przejść do promocji samej książki. Poradnik anonimowego autora niestety nie ma szans przebicia, nawet jeśli jest doskonale napisany. Dlatego jeśli jest taka możliwość – warto zadbać o swój wizerunek już w trakcie tworzenia książki. To wiele ułatwi!