250x250

24 kw.

Jak napisać książkę, czyli pisarzem być

Kiedy człowiek, który potrafi pisać, zostaje prawdziwym pisarzem? Czy w chwili ukończenia utworu, a może w chwili, kiedy odkrywa jak wydać własną książkę? Opinie na ten temat bywają rozmaite, w zależności od tego, czy wypowiada je redakcja, wydawnictwo czy też sam pisarz. To także kwestia tego, kiedy sam twórca zaczyna czuć, ze pisanie to coś więcej niż klepanie zdań na klawiaturze komputera. Jakie cechy powinien posiadać autor i kiedy może się nazywać pełnoprawnym pisarzem?

Kreatywność i talent

To dwie podstawowe cechy, które charakteryzowały autorów. Słusznie został użyty czas przeszły, ponieważ dzisiaj, nawet te osoby, które nie mogą się pochwalić zbytnim talentem twórczym, mogą zostać uznane za wybitnych twórców. W jaki sposób? Wystarczy do całości dodać odrobinkę oryginalności i wtedy możemy się pochwalić świeżo upieczonym prozaikiem, poetą lub dramaturgiem. W czym ta cecha powinna się przejawiać? Przede wszystkim w konwencji naszego utworu, w dodatku powinna być ona podparta minimalną wiedzą, aby wyglądała na celową. Nieumiejętność pisania w danym gatunku nie może być tłumaczona takim właśnie konceptem. Dobrze jest również, kiedy przyszły autor bestselleru umiejętnie łączy swoją fantazję z życiem realnym, ponieważ wtedy czytelnik daje się złapać w pułapkę, która czai się na styku dwóch światów – realnego i fikcyjnego.

Pewność siebie i determinacja

Można zadawać pytanie, na co autorowi akurat te cechy? Czyżby do promocji własnej książki? Po części tak, ponieważ mogą one ułatwić wydanie swojej książki. Obie umiejętnie stosowane i nie mylone z chamstwem i prostactwem, mogą otworzyć twórcy drzwi do świata publikacji. Kontakt z wydawcą już od pierwszego maila powinien emanować charakterem autora, który może stać się kartą przetargową w rozmowach na temat wydrukowania danego utworu. Jeżeli jesteśmy sami przekonani o idealności i oryginalności naszego dzieła, musimy te odczucia przelać w umiejętny sposób na redaktora. A do czego przydatna jest determinacja? Nie zawsze, pomimo naszych próśb, dane wydawnictwo chce przyjąć naszą twórczość do publikacji. Nie należy się w takiej sytuacji poddawać, ponieważ nie musi to oznaczać beznadziejności naszego wytworu. Mogliśmy trafić na zbytni nawał pracy u wydawcy, który wolał nie zaprzątać sobie głowy kolejną książką.

Mów mi: pisarz

Jedni o to proszą, kiedy postawią kropkę na ostatniej stronie swojego dzieła. Nie jest to złe, ponieważ dla większości zwykłych szarych obywateli to jest już spore osiągnięcie. Sporo z nas myślało chociaż raz w życiu o napisaniu jakiejkolwiek książki, ale tylko niewielu się to naprawdę udaje. Dlatego, jeżeli tylko skończymy swój utwór, możemy już minimalnie wypiąć pierś do przodu i nazwać się pisarzami. Problem tylko, kiedy natkniemy się na złośliwych, którzy zapytają się, w której księgarni można nabyć nasze dzieło. Z tego względu wielu twórców wstrzymuje się z nadaniem sobie tego tytułu aż do momentu wydania swojej książki. Część z nich ma na tyle w sobie samozaparcia, aby nie pisnąć ani słowa aż do chwili poznania wyników sprzedaży. Jeżeli są dobre, dopiero wtedy nieśmiało przyznają się do  własnego sukcesu. Tym samym wychodzi ostatnia, z najważniejszych cech pisarza – skromność. Bo nawet pewność siebie powinna być objawiana tylko w niektórych sytuacjach. Skromny autor powieści robi o wiele lepsze wrażenie na czytelnikach niż najbardziej przebojowa gwiazda, ponieważ wiadomo, że pisze, bo lubi, a nie dlatego, że może zarobić.

pioro_i_ksiazka