250x250

10 cze

Jak doskonalić swój warsztat pisarza?

Piszesz, jednak czujesz, że to dalej nie jest to, czym chciałbyś olśnić swoich czytelników? Zamiast się tym załamywać, znacznie rozsądniej będzie poświęcić kilka chwil temu, aby udoskonalić swój warsztat. W jaki sposób można to zrobić?

Warsztaty pisarskie

Nie ma co ukrywać – warsztaty zyskują coraz większą popularność w Polsce. Dzieje się tak za sprawą, iż w ich trakcie nie tylko poznajemy teorię, lecz również możemy sprostać wielu ćwiczeniom praktycznym. To szczególnie ważne, zwłaszcza, kiedy nie jesteśmy do końca świadomi tego, jakie błędy popełniamy. Takie warsztaty to również świetna opcja dla tych, którzy nie są pisarzami, lecz zwyczajnie chcą się nauczyć komponować rozmaite teksty. Dodatkowym atutem jest fakt, iż warsztaty z reguły trwają krótko – weekend, może dwa. Również cena nie musi być przerażająca – obecnie tyle różnych firm i wydawnictw je organizuje, że można znaleźć takie, które odpowiadają naszej kieszeni.

 

Kursy kreatywnego pisania

Dla osób, które pragną zdobyć nieco więcej wiedzy niż na warsztatach, polecamy wszelkiej maści kursy czy nawet studia z zakresu kreatywnego pisania. Możemy na nich uzyskać kompleksową wiedzę na temat nie tylko tego, jak prawidłowo sklecić powieść, opowiadanie czy skecz, lecz również zapoznamy się ze złożonością procesu wydawniczego i prawem autorskim. Ta opcja jest idealna dla osób, które chcą do pisania podejść bardzo poważnie i zacząć na nim zarabiać. Zaletą tej opcji jest fakt, iż studia można znaleźć bezpłatne. Same kursy mogą nieco kosztować, jednak wszystko zależy od tego, jakie mamy podejście. Minusem jest to, że musimy na to poświęcić sporo czasu – od kilku tygodni do paru lat.

 

Podręczniki i poradniki

Nie chcesz wydawać pieniędzy na kursy i warsztaty lub zwyczajnie lepiej Ci się uczy z książki? W takiej sytuacji sięgnij po poradniki. Na rynku można ich znaleźć multum. Dlatego warto podejść do nich z lekkim dystansem i nie traktować ich jako prawdy objawionej. Każdy autor bowiem przekazuje takie rady, jakie sprawdziły się w jego konkretnym przypadku. Nie oznacza to, że są one uniwersalne. Z tego też powodu dobrze jest sięgać po różne tytuły i sprawdzać, co najlepiej pasuje do naszej sytuacji. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które nie lubią pracy w grupie i wolą poświęcić się indywidualnemu zgłębianiu wiedzy na ten temat. Minusem jest fakt, iż nikt na bieżąco nie powie nam, co robimy nie tak i zwyczajnie nie będziemy kontrolowani, czy idziemy we właściwym kierunku.

 

Książki beletrystyczne

Nie ma dobrego pisarza bez odpowiedniego zaplecza czytelniczego. Im więcej czytasz, tym bogatszy staje się Twój język i tym więcej ciekawych porównań i nawiązań jesteś w stanie wplatać we własne utwory. To bardzo cenna umiejętność, która niewątpliwie wzbogaca tekst. Dodatkowo czytając zapoznajesz się z różnego rodzaju stylami pisarskimi oraz uczysz się na cudzych błędach. Czytając możesz bowiem wychwytywać pomyłki innych pisarzy, notując jednocześnie w jaki sposób można by je było naprawić. To również jest przydatne – dzięki temu tworząc własny utwór będziesz miał na uwadze te rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać.

 

Fora dyskusyjne

Jesteś maniakiem internetowym lub zwyczajnie nie masz czasu nigdzie biegać za książkami lub uczestniczyć w kursach? W tym wypadku pozostają Ci fora internetowe, na których nie tylko możesz podyskutować z innymi początkującymi pisarzami, lecz również dowiedzieć się w jaki sposób udoskonalić swój warsztat. Wymiana poglądów i pomysłów to cenny element pracy twórczej, który może w ostateczności okazać się bardzo owocny. Warto jednak uważać – nie każdy, kto odwiedza forum ma dobre intencje, dlatego nie ma sensu zbyt wiele zdradzać na temat własnego pomysłu, szczególnie, jeśli nie jest on jeszcze przelany na papier. Dobrze jest też pamiętać o tym, iż w Internecie coraz powszechniejszy staje się hejt i jeśli nie jesteśmy w stanie się na niego uodpornić, lepiej zrezygnować z tej formy dokształcania się.