250x250

23 paź

Jak dopasować okładkę do utworu?

Teoretycznie nikt nie powinien oceniać książki po okładce, jednak któż z nas tak rzeczywiście nie robi? Okładka jest tym, co jako pierwsze przyciąga naszą uwagę. Intrygująca, odpowiednio dobrana potrafi zachęcić do zakupu książki a następnie do zagłębienia się w niej. Nie każda okładka jest małym dziełem sztuki, jednak można się postarać, aby jak najlepiej spełniała swoją rolę. Jak zatem dopasować okładkę do utworu?

Symbolizm czy dosłowność?

Pierwszym krokiem w komponowaniu dobrej okładki do książki jest wybór między symboliką a dosłownością. Od tej decyzji zależy tak naprawdę to, co znajdzie się na przedniej okładce. W przypadku dosłowności należy wybrać coś najbardziej charakterystycznego dla całego utworu, np. gadżet głównego bohatera, portrety głównych bohaterów lub inny typowy dla fabuły element. W przypadku symbolizmu ważne jest, aby stworzyć zagadkę dla czytelnika, który zrozumie w pełni treść okładki po przeczytaniu książki. Zagadka nie może być zbyt trudna, aby odbiorca nie musiał się zastanawiać, co ma piernik do wiatraka. Dlatego warto obok głównego przedmiotu (osoby, obrazka) umieścić jeden-dwa elementy, które nie rzucają się na pierwszy rzut oka, lecz dają pole do interpretacji i rozważań.

Minimalizm czy pełna grafika?

Kolejną istotną kwestią, którą należy rozważyć to fakt zagospodarowania przestrzeni. Czy grafika ma być jedynie minimalistyczna (np. jeden główny gadżet), czy też chcemy mieć cały obraz na obu stronach okładki? Jest to istotny element chociażby z tego względu, iż od zagospodarowania przestrzeni zależy także wielkość, krój czy kolor czcionki, jaką zostanie opisany autor i tytuł utworu. W ostatnich latach raczej stawia się na minimalizm, jednakże wszystko zależy tak naprawdę od tego, co chcemy ukazać czytelnikowi oraz do jakiej grupy docelowej chcemy trafić. Wybór zależy również od tego, w jakim stylu jest stworzona książka. Jeśli całość opiera się na minimalizmie, dobrym pomysłem będzie, gdy okładka będzie stanowiła pendant do tego.

Malarstwo, grafika czy wklejka?

Kiedy już wiemy, co chcemy przedstawić oraz w jakiej formie, pora na decyzję dotyczącą stylu. Czy chcemy, aby okładka wyglądała jak namalowana farbami, narysowana ołówkiem, a może ma przypominać stare gry video? W przypadku minimalizmu mamy również opcję kopiuj-wklej ze zdjęć dostępnych za licencją w Internecie. Każda z tych opcji ma swój urok, a wybór zależy głównie od treści i klimatu utworu. W przypadku opisywania wydarzeń historycznych raczej kiepsko będzie wyglądać grafika wykonana jak w grze komputerowej a w przypadku horroru – zdjęcie błękitnego nieba. Jeśli tworzymy całą serię książek, istotne jest, aby każdy tom posiadał okładkę w tym samym stylu. Jeśli zatem wybierzesz rysunek ołówkiem – wszystkie będą rysowane ołówkiem.

Ile można zdradzić na okładce?

Wszystko pięknie się układa, masz cały zamysł okładki, może nawet wstępny projekt aż nagle wpada do głowy taka myśl, czy aby na pewno za dużo nie odkrywasz na niej? To ciężki sprawa, szczególnie, że jeśli wszystko pokażemy na okładce, czytelnik może nie zajrzeć do środka książki. Dlatego warto jest zastanowić się nad dobrze wybranym elementem, jaki chcemy zaprezentować. W przypadku kryminałów to może być narzędzie zbrodni, romansów – przedmiot należący do kochanków, a fantasy – głównego artefaktu głównego bohatera. Do tego kilka, niezbyt oczywistych elementów i problem z głowy. Można także umieścić na okładce coś (przedmiot, widok, osobę), co może mieć podwójne znaczenie. Np. zegar, zamazane lustro, cień czy chociażby rękawiczkę.

A co z tyłem okładki?

Tylna okładka jest równie istotna, ponieważ wieńczy dzieło. To na niej umieszcza się fragment historii, którą czytelnik czyta zaraz po tytule. Tam jeszcze większą rolę odgrywa fakt dopasowania do siebie tekstu i grafiki. Dlatego nawet jeśli decydujemy się na zaadaptowanie całej przestrzeni na obrazek, istotne jest, aby umieszczony na nim tekst był czytelny. W razie niemożności pogodzenia wszystkich elementów ze sobą, można zastosować pewien wybieg. Wystarczy umieścić rozjaśniona lub przycienioną ramkę, na której tekst będzie bardziej wyraźny.