250x250

05 lip

Dlaczego warto zostać self-publisherem?

Napisałeś książkę i zastanawiasz się nad jej wydaniem? W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę zostanie self-publisherem, czyli wydanie książki bez niczyjej pomocy. Jak się za to zabrać oraz dlaczego warto zastanowić się nad tą opcją? Powodów jest wiele, w tym jeden najważniejszy – cały proces jest wówczas skrócony do minimum oraz nikt nam nie narzuca ostatecznego kształtu naszego utworu. Jakie są pozostałe zalety self-publishingu?

Autor i wydawca w jednym

Self-publishing wywołuje różne emocje. Jedni uważają go za fantastyczną alternatywę dla tradycyjnego procesu wydawniczego, inni z kolei uznają, że dzięki temu psuje się rynek książki. Prawda jest taka, że self-publishing to ciekawa alternatywa dla osób, które wiedzą w jaki sposób wydawać książki oraz są bardzo dobrze zorganizowane. Powód jest prosty – bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat wydanie książki i tak nie przyniesie żadnego oczekiwanego skutku, a poza tym bez dobrej organizacji nie ma nawet co marzyć o sukcesie. Wszystko dlatego, że w jednej osobie musi się spotkać autor i wydawca a to wymaga sporej samodyscypliny oraz zdrowego krytycyzmu wobec własnej twórczości. Nie posiadając tego dystansu trudno będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany i poprawki do powieści a jeśli sami się za to nie zabierzemy, to nikt za nas tego nie zrobi.

 

Brak terminarzu

Dlaczego self-publishing staje się tak popularny? Głównym powodem jest fakt, iż wydanie książki w ten sposób jest błyskawiczne. Nie musimy czekać na wprowadzenie nas do planu wydawniczego, opiekujący się nami redaktor nie ma kilku innych książek i wszystko dzieje się dokładnie w takim tempie, jakie nam odpowiada. To ważne – dzięki temu nie musimy rezygnować z innych obowiązków i poświęcać się jedynie poprawkom czy spotkaniom z redaktorami. Taki brak terminarzu jednak zobowiązuje do tego, aby się samemu dobrze zorganizować. Owszem, nikt nam niczego nie narzuca, ale nie możemy też wydawać swojej książki przez ileś lat, zajmując się wszystkim w żółwim tempie.

 

Sam sobie sterem i okrętem

Nie lubisz, gdy ktoś Ci narzuca pomysł na okładkę lub wysyła milion uwag do tekstu, z którymi zwyczajnie się nie zgadzasz? W takim momencie self-publishing jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wszystko bowiem jest całkowicie dostosowane do Twoich potrzeb. Sam pracujesz nad tekstem, jego łamaniem, składem i oprawą graficzną. Ba, w większości serwisów sam nawet ustalasz cenę książki, dzięki czemu dokładnie wiesz, jaki będzie Twój zysk z jej sprzedaży. Jeśli posiadasz sporą wiedzę na ten temat a do tego masz żyłkę do prowadzenia interesów, to ten sposób wydawania jest idealny dla Ciebie!

 

W razie potrzeby – pomoc w ofercie

Boisz się, że któremuś z zadań nie podołasz? A może wiesz, że niestety grafika lub korekta nie są Twoją dobrą stroną? Bez obaw – w takiej sytuacji możesz pokusić się o odpłatną ofertę redakcyjno-graficzną, którą oferuje dany serwis. Ceny nie są przerażające a dzięki temu posiadamy pewność, że całość, mimo iż wydana samodzielnie, będzie w pełni profesjonalna. Dlatego czasem nie ma sensu męczyć się na siłę z tworzeniem okładki czy też redakcją własnego tekstu. Skoro można skorzystać z usług osób, które się na tym znają, to dlaczego by tę opcję odrzucić?

 

Szybko, tanio i zyskownie!

Self-publishing ma również podstawową zaletę – cały proces wydawniczy jest praktycznie bezpłatny, jeśli wszystko robimy sami. Jeśli decydujemy się na wykupienie dodatkowych opcji, wówczas cały koszt i tak jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw. To istotne, szczególnie kiedy nie możemy się cieszyć zbyt dużą ilością wolnej gotówki na koncie. Dodatkowo jak zostało to już wcześniej zaznaczone, wydawanie książki w ten sposób jest błyskawiczne. Można to zrobić praktycznie w ciągu kilku dni, jeśli wszystko mamy zamknięte na tip top. Jeśli do tego posiadamy wiedzę z zakresu marketingu i reklamy i wiemy jak samodzielnie wypromować dzieło, wówczas możemy liczyć na pewny zysk!