250x250

18 Gru

Dlaczego potrzebujemy treści wysokiej jakości?

treści wysokiej jakości

Napisaliśmy książkę i zdecydowaliśmy się na jej samodzielne wydanie. Następnie zajęliśmy się promocją. Jako, że zajmujemy się nią sami zdecydowaliśmy się na prowadzenie strony na facebooku oraz bloga na którym będziemy publikowali dodatkowe informacje oraz pomagali początkującym w wydaniu własnej książki. Dlaczego treści jakie będziemy umieszczali powinny być możliwie najwyższej jakości?

Dzisiaj największe znaczenie w internecie ma treść. Jeżeli chcemy by ktoś nas znalazł w gronie setek a może i tysięcy podobnych stron musimy zadbać o to by to co oferujemy i co piszemy było jak najwyższej jakości. Nie ma już miejsca na materiały słabej jakości bądź teksty „całkiem ok”. Jeżeli chcemy wypromować naszą książkę powinniśmy najpierw dowiedzieć się jakiej jakości wpisy publikują inni. Następnie możemy zastanowić się jak możemy sprawić by to co tworzymy i jak promujemy naszą książkę było lepsze od działań konkurencji.

Myślę, że na dzień dzisiejszy możemy podzielić treści w sieci na pięć różnych typów na podstawie ich jakości.

  1. Treści bardzo słabe, będące obecnie na celowniku wyszukiwarek. Są to treści będące typowymi wypełniaczami na stronie. Są to treści nie niosące żadnej jakości dla odwiedzających, nie uczące niczego nowego ani nie odpowiadające na żadne pytania. Nie poświęcono im czasu a często wręcz skopiowano z innych źródeł. Tego typu materiały są szkodliwe dla naszej promocji z dwóch powodów – odstraszają ludzi budując w nich przekonanie, że nie mamy nic ciekawego do powiedzenia a także sprawiają, że firmy takie jak Google są bardziej skłonne do obniżenia naszej pozycji.
  2. Treści które jedna osoba na pięć uzna za przydatne. Są to treści odrobinę lepsze od opisanych wyżej ale nie zadowalające potrzeb odwiedzających. Przykładowo mogą to być teksty traktujące temat bardzo powierzchownie, nie wyjaśniające najważniejszych pytań. Mogą to być teksty na temat tego jak stworzyć postać w książce które jednocześnie w żaden sposób nie wyjaśniają jak to zrobić oprócz tego, że mówią nam jak ważni są bohaterowie w naszej opowieści. Z tego też powodu może jedna – dwie osoby na dziesięć przeczytają taki tekst i pomyślą „W porządku, jest to jakiś początek” podczas gdy reszta odwiedzających wyjdzie ze strony i poszuka pomocy gdzie indziej.
  3. Dobre, unikalne treści. Są to dobrej jakości materiały jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Oferują pełną odpowiedź na postawiony problem, osoby odwiedzające naszą stronę są zadowolone i polecają nas dalej. Nasi goście wiedzą, że produkowane przez nas materiały są wysokiej jakości oraz godne zaufania.
  4. Tak dobry jak najlepsze wyniki w wyszukiwarce. Na szczycie wyników wyszukiwania znajdują się treści najwyższej jakości oferujące więcej niż pełną odpowiedź na postawiony problem. Są to treści szeroko znane, komentowane oraz takie którymi użytkownicy się dzielą między sobą. Treści tego typu oferują więcej niż wyniki znajdujące się niżej na liście.
  5. Treści „10X”. Są to treści możliwie najwyższej jakości, znacznie przewyższające dobre i unikalne treści oraz nie mające konkurencji. Czytający je nie mają wątpliwości, że nie znajdą lepszych materiałów.

Załóżmy, że napisaliśmy książkę na temat kultury Azteckiej i chcemy zająć się jej promocją w sieci. Będziemy robili to reklamując ją, przekazując informacje o postępach prac itp. ale także chcemy dodatkowo zaciekawić czytelników. Jak możemy to zrobić?

Moglibyśmy, na przykład, napisać kilka artykułów opisujący kulturę Azteków i to dlaczego nas zainspirowała. Cel do jakiego dążymy to jakość tekstów z numerów czwartego oraz piątego – najbardziej unikalne i tak dobre jak inne podobnego typu materiały bądź lepsze. Chcemy by osoby które przeczytają taki tekst wyniosły z niego nie tylko informacje na temat naszej książki ale także, a może głównie, na temat realiów w jakich dzieje się jej akcja. Dzięki temu sięgając po książkę będą wiedzieli, że wiemy o czym piszemy.

Dlaczego tak jest? Dlaczego musimy przykładać jak największą wagę do jakości sposobu w jaki promujemy nasze książki?

Przede wszystkim coraz większe znaczenie ma zadowolenie z treści jakie znajdują się w sieci. Wysokiej jakości teksty mają znaczenie dla czytelników jak i dla wyszukiwarek przez co strony zawierające je są lepiej promowane i łatwiejsze do znalezienia. Przekłada się to na rzeczywiste zainteresowanie naszą książką – im wyżej jesteśmy w wynikach, im ciekawsze treści publikujemy tym informacja o naszej książce szybciej się rozniesie.

By to osiągnąć nie możemy się ograniczać do prostych informacji czy tekstów o jakich pisałem w pierwszych trzech punktach – te są na dzień dzisiejszy nie wystarczające. Jeżeli chcemy zainteresować kogoś musimy przygotować coś co przebije nasza konkurencję i sprawi, że straci ona chęć do działania.