250x250

09 sty

Cel życiowy bohatera

Wiesz co chcesz w życiu robić? No właśnie! A skoro Ty wiesz lub jesteś na najlepiej drodze, by to określić, również Twoi bohaterowie muszą mieć wytyczoną konkretną ścieżkę, którą będą podążali. Czy ich uwaga skoncentruje się na rozwoju zawodowym? A może w 100% poświęcą się rodzinie? Zdecyduj o tym! Oto kilka ścieżek, które potencjalnie możesz wybrać dla swych bohaterów.

 

Kariera

Typowy cel życiowy dla bohaterów, których losy osadzamy we współczesności. Praca, praca, praca.  Osiągnięcie pewnego statusu zawodowego, dzięki ciągłemu rozwijaniu ambicji. Ma to swoje zalety – przede wszystkim jest to najprostszy do opisania cel życiowy. Można wytyczyć konkretną ścieżkę kariery, trudności, aż w końcu zadecydować, czy postać odniesie sukces czy porażkę, które są tutaj łatwe do zdefiniowania. Całość może dotyczyć praktycznie każdej branży. Innym plusem jest fakt, iż ścieżkę kariery można wyznaczyć zarówno bohaterom płci męskiej, jak i żeńskiej. Wadą jest fakt, iż najczęściej ta ścieżka życia wiąże się z byciem samotnikiem – realnie lub w mniemaniu bohatera. Oznacza to, iż postać pierwszoplanowa musi mieć bardzo konkretny charakter, który umożliwi osiągnięcie wyznaczonego  mu celu.

 

Rodzina

Typowo „babskie” marzenie – chęć posiadania stałego partnera, dzieci, domu z ogródkiem i najlepiej psa lub kota. Skupienie się na rodzinie determinuje osobowość bohatera, który powinien być ciepły, opiekuńczy i przede wszystkim – multizadaniowy. W tej opcji można również wykreować niespełnione ambicje i plany bohatera, dzięki czemu historia zyska dodatkową głębię. Plusami tej opcji jest fakt, iż mamy tu utarty schemat – związek, ślub, dzieci. Jest to idealne rozwiązanie przy typowych historiach obyczajowych, gdzie wszystko planujemy zakończyć niezbyt hucznym happy endem. Minus? Nie jest to zbyt popularna postawa współcześnie, dlatego dobrze jest akcję umieścić we wcześniejszych latach, np. ’90-tych.

 

Rozwijanie pasji

Tutaj większe pole do popisu. Możemy bowiem wybrać dowolną pasję bohatera i pokazać, że to jest sens jego życia. Jest to coś podobnego do pierwszego podpunktu, z tym wyjątkiem, że trudno tutaj o jednoznaczną ścieżkę kariery. Przy rozwijaniu pasji dobrze jest zadbać o dodatkowe atrakcje, tj. konkursy, festiwale, coś, w czym bohater będzie brał czynny udział a co pozwoli ocenić czytelnikowi robione przez niego postępy. Co ciekawe – nie jest to ścieżka życiowa, która całkowicie dominuje, dlatego bez problemu można ją łączyć z innymi opcjami. Ważne, aby zaznaczyć, iż to właśnie pasja jest najważniejsza, np. poprzez postawienie bohatera przed trudnym dylematem, gdzie postawi właśnie na własny rozwój.

 

Podróże

Z plecakiem przez świat – któż by tak nie chciał? Zafunduj coś takiego swojemu bohaterowi! Nie musi zwiedzać całego świata, ale równie dobrze może się wybrać na podróż życia w konkretne miejsce. Niech odkrywanie nowych miejsc stanie się sensem jego życia. Niech chłonie kulturę, obyczaje tubylców lub nawet zakocha się w kimś, kto żyje w jego/jej ulubionym kraju. To naprawdę proste! Jeśli chodzi o charakter – nie ma on większego znaczenia. Introwertyka możemy otworzyć na świat a ekstrawertyka utemperować sztywniejszymi zasadami moralnymi. Ta ścieżka życiowa pozostawia nam mnóstwo wolności, dzięki której można dowolnie modyfikować historię i samą postać.

 

Wolność

Seksualna, zawodowa i nie tylko. Styl życia hedonistów również jest wart wykorzystania w powieści. Dlaczego? Bo ukazuje czytelnikowi inny pomysł na siebie. Bohater kochający wolność powinien być wolnym strzelcem, najlepiej artystą, który biega boso po łąkach i docenia samego siebie. Nie lubi zobowiązań, kocha wszystkich i wszystko, przynajmniej z pozoru. Taka postać da nam również możliwość jej pogłębienia poprzez ukazanie, jakie były pierwotnie jej plany. Może chciała osiągnąć sukces w danej branży lub założyć rodzinę? Wprowadzenie takich aspektów życiorysu sprawi, iż cała historia nabierze rumieńców. Jeśli więc chcesz mieć możliwość prowadzenia zwrotów akcji lub masz ochotę na powieść psychologiczną – sięgnij po ten wariant. Naprawdę warto!