250x250

15 kw.

Buntownik – jak prawidłowo stworzyć bohatera, który pomoże zmienić świat?

Kiedy w planach mamy stworzenie historii dotyczącej obalenia tyrańskich rządów, musimy się liczyć ze stworzeniem postaci, która zabierze ludzi na barykady. Buntownik – czy to z własnego wyboru, czy też przypadku – musi być bohaterem, którego pokochają czytelnicy. Musi nie tylko odznaczać się pewnymi cechami charakteru, takimi jak: odwaga czy charyzma, ale również musi zapadać głęboko w pamięć. Jak stworzyć takiego bohatera?

Pochodzenie: niziny społeczne

Pierwszą podstawową cechą buntownika jest fakt, iż pochodzi on z najniższych warstw społecznych. Swoje dzieciństwo spędził prawdopodobnie na ciężkiej pracy lub głodując. Buntownik musi znać obłudę władzy od podszewki, dlatego najlepiej aby za młodu nie tylko sam cierpiał, ale i natknął się na żołnierza lub urzędnika, któremu dobrze się wiodło. Ten dysonans między tym, co dostają członkowie władzy, a tym, jak wygląda codzienność zwyczajnych ludzi, doprowadzi do chęci zmian. Nasz buntownik nie musi oczywiście całkowicie przymierać głodem – ważne jednak, aby był świadomy braków i nieskuteczności władzy w kwestii zapewnienia obywatelom podstawowych produktów pierwszej potrzeby.

Wygląd: przeciętny

Umówmy się: najczęściej osobą, która zagrzewa do walki, nie jest umięśniony przystojniak lub modelka z plakatu. Zazwyczaj są to zupełnie przeciętni ludzie, których w normalnych okolicznościach nie odróżnilibyśmy od pozostałej reszty. Taki właśnie musi być nasz buntownik! Wygląd zwyczajny: jeśli umieszczamy akcję w Polsce, prawdopodobnie mężczyzna będzie brunetem lub blondynem, mierzącym ok. 180 cm wzrostu, średnio umięśnionym. Jeśli chcemy stworzyć buntowniczkę, najpewniej będzie ona średniego wzrostu blondynką, ani ładną, ani brzydką. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to bardziej wiarygodne. Nikt z nas nie rodzi się bohaterem – najczęściej to okoliczności doprowadzają do tego, że musimy zareagować. I tak też jest w przypadku naszych powieści.

Charakter: prawie idealny

Cechą dobrego buntownika jest to, że do momentu rozpoczęcia rebelii tak naprawdę jest skromny, pokorny i cichy. Zazwyczaj nie wypowiada się głośno na temat tego, w jakim świecie żyje. O swoich poglądach może rozmawiać wyłącznie ze znajomymi i rodziną, marząc o nieco innym świecie. Nie jest to osoba, która głośno sprzeciwia się władzy do momentu, aż nie będzie to całkowicie niezbędne. Z reguły jest to osoba pracowita, przyjazna i lubiana. Bardzo często nasz buntownik jest osobą, która pomaga innym. Kiedy przychodzi moment otwartego buntu, wówczas okazuje się także, że jest dobrym mówcą i potrafi rozgrzać do walki. Warto jednak pamiętać o tym, iż dobry bohater-buntownik prawie zawsze staje się przywódcą z zupełnego przypadku. Sam z siebie nigdy nie myślał o wszczęciu buntu a jego poglądy sprzed rewolucji, były raczej stłumione.

Przeznaczenie: walka

Buntownik, chcąc czy nie, w końcu będzie musiał się zmierzyć z władzą w sposób bezpośredni. W trakcie kreowania historii będzie on coraz bardziej zaangażowany w walkę przeciwko tyranowi, aż w końcu stanie z nim oko w oko. W tej sytuacji może się okazać, że nasz bohater ma więcej zalet i umiejętności, niż do tej pory ukazaliśmy. Może być szybki, wysportowany lub doskonale władać jakąś bronią. Ważne, aby pierwsza potyczka z władzą, nie była udana. Wówczas nie byłoby żadnego sensu prowadzenia dalszej akcji. Dlatego bohater musi przegrać, by zauważyć, że jeszcze wiele musi się nauczyć a i sam bunt – bardziej rozkręcić. Koniec końców będzie musiała nadejść ostateczna konfrontacja między bohaterem a głównym władcą, którą oczywiście wygra nasza postać. I w tym momencie można zakończyć historię lub… poprowadzić dalszy ciąg, opierający się na problemach związanych z odbudową kraju i wprowadzaniem nowego porządku. Co istotne – władzę po obaleniu tyrana nie musi sprawować nasz bohater. Równie dobrze może się on wycofać i wrócić do swojego prostego życia, w którym zazna upragnionego spokoju. Jest to bezpieczniejsza opcja, choć nie jedyna. Wszystko zależy od tego, jakie jeszcze cechy dodamy do jego charakteru oraz w jaki sposób walka zmieni jego życie.