250x250

27 sty

7 powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę

Chyba każdy z nas to zna – siadamy do pisania i nagle pustka w głowie. Jak to możliwe, skoro w ciągu dnia mieliśmy głowę pełną pomysłów? Tematy aż same się pchały, aby je wykorzystać i nagle…ups, zero! Jeszcze częściej zdarza się, że mimo iż czujemy wenę, nie mamy żadnego pomysłu, o czym tak naprawdę zacząć pisać. Dlaczego tak się dzieje? Oto 7 powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę.

Powód 1: Monotonia

Prowadzisz uporządkowane życie, w którym każdego dnia masz wszystko dokładnie zaplanowane? Wiesz, jak będzie wyglądać najbliższy wtorek oraz czwartek w listopadzie? Cóż, w takiej sytuacji bardzo trudno jest uruchomić choć minimalne pokłady kreatywności. Ona wymaga bodźców i świeżych doznań. Robiąc w kółko te same czynności, przestajemy odkrywać świat a tym samym – zaczyna brakować pomysłów na utwory.

Powód 2: Nieodkrywanie świata

Nie mowa tutaj o wyjazdach na drugi koniec świata, po to, by żyć wraz z psami dingo na pustyni w Australii, lecz o zwykłą ciekawość. Chęć dostrzegania rzeczy dookoła nas, rozglądanie się czy nawet odkrywanie nowości w najbliższym otoczeniu: nowych ścieżek na spacery, nowych potraw czy też nowych ludzi. Tkwiąc w kokonie uwitym ze znanych sobie rzeczy, trudno jest dostrzec coś więcej i wymyślić coś twórczego. Dlatego, naprawdę nie warto zamykać się w pudełku złożonym ze znanych rzeczy – czasem trzeba z niego się wychylić, by móc coś odkryć.

Powód 3: Brak oczytania

Wśród powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę, znajduje się także brak oczytania. Jeśli sam nie czytasz, to jakim cudem chcesz stworzyć utwór? Czytanie pomaga nie tylko wzbogacić słownictwo i styl, ale również otworzyć głowę na zupełnie nowe pomysły. Inspiracja nie musi zawsze dotyczyć fabuły – czasem sama kompozycja może sprawić, że poczujesz przypływ weny i chęć stworzenia tematu do danego rozwiązania.

Powód 4: Zmęczenie

Nie mowa tutaj o zwykłym niewyspaniu (choć i ono niezbyt pomaga naszej wenie twórczej się rozwinąć), lecz o zmęczeniu umysłu. Ma ono miejsce wtedy, kiedy po wielkim wysiłku umysłowym (analizach, napisaniu jednego utworu, etc.) zmuszamy się do kolejnego (np. wymyślenia nowej książki). Może mieć ono miejsce także wtedy, kiedy zbyt intensywnie myślimy nad danym problemem, np. nie możesz wymyślić tematu na książkę. Wówczas, stale wałkując ten sam problem, zwyczajnie się męczymy. A zmęczony mózg nie jest produktywny.

Powód 5: Rozkojarzenie

Brak skupienia również nie wpływa pozytywnie na nasze możliwości twórcze. A o rozpraszacze w dzisiejszym świecie nie trudno – wystarczy wziąć do ręki smartfona i po nas. Facebook, Youtube, Instagram, serial na Netflixie i…czas nam ucieka a pomysłów wciąż nie widać na horyzoncie. Tak samo jest, gdy rozpraszamy się obowiązkami: praniem, myciem naczyń, sprzątaniem. Słowem: robimy wszystko, byle nie usiąść i pomyśleć.

Powód 6: Brak czasu

Z pracy biegniesz do domu, tam już czeka rodzina, aby pojechać na zakupy i pies, który czeka na spacer, potem naprawiasz kran, biegniesz na kurs pisania i..generalnie nie masz na nic czasu. Czasem to jedynie chwilowe zwiększenie liczby obowiązków, innym razem – zwykły ich nadmiar, który wzięliśmy na swoje barki. W takiej sytuacji rada jest jedna – nauczyć się odpuszczania oraz uporządkować nieco harmonogram dnia tak, aby znaleźć czas na kreatywne myślenie i pisanie.

Powód 7: Lenistwo

Czasem trzeba po prostu przyznać się przed samym sobą, że zwyczajnie czeka się na cud i nagłe olśnienie. Pomysł ma przyjść SAM i dodatkowo jeszcze najlepiej sam się zapisać w edytorze tekstu i magicznie przemienić w bestseller. Tak to niestety nie działa – aby wymyślić temat nie zawsze potrzebny jest wysiłek, jednak czasami trzeba nieco pogłówkować, aby wpaść na coś oryginalnego. Jak zostało też wskazane wyżej – nierzadko trzeba ruszyć się z miejsca i wyjść z domu. A skoro nam się nie chce… cóż, wtedy po prostu najlepiej będzie odwiesić ambicje dotyczące książki na haczyk.