250x250

31 mar

5 powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę

Próbujesz od pewnego czasu stworzyć coś nowego, jednak stale brakuje ci pomysłu. Ilekroć zabierasz się za pisanie, masz całkowitą pustkę w głowie. To żadna nowość i często się zdarza. Szczególnie, kiedy zaniedbujesz nieco własną wenę, zamykasz się w czterech ścianach lub zwyczajnie nie zwracasz uwagi na otoczenie. Poznaj podstawowe powody, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę.

Powód 1: Zaniedbujesz własną wenę

Ile razy zdarzyło się, że coś cię pchało do pisania, jednak ty to ignorowałeś, odkładałeś na później lub zwyczajnie nie wykorzystywałeś? Jest to jeden z powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę. Wena to wybredna kochanka, która, ignorowana, w pewnym momencie przestaje zabiegać o twoją atencję. Dlatego gdy już znajdujesz czas na pisanie, w twojej głowie następuje pustka, z której nie potrafisz wydobyć żadnego dobrego pomysłu na książkę. Każdy wydaje ci się oklepany i odtwórczy.

Powód 2: Zamykasz się w czterech ścianach

Twoje życie ogranicza się wyłącznie do twojego mieszkania, domu lub ewentualnie poruszasz się po utartych ścieżkach jak Pacman. Dom-praca-sklep-dom-praca… taki stan rzeczy nie wpływa zbyt pozytywnie na kreatywne myślenie, które jest niezbędne do wymyślenia dobrego tematu na książkę. Rutyna zabija jakiekolwiek podrygi twojej twórczości, bo zwyczajnie nie zauważasz już nic poza swoim schematem, w którym tkwisz. A on sam w sobie zazwyczaj nie jest na tyle intrygujący, by przekuć go na powieść lub chociaż krótkie opowiadanie. Dlatego mimo wielkich starań, wciąż nie potrafisz znaleźć odpowiedniego tematu.

Powód 3: Patrzysz na czubek własnego nosa

Nawet jeśli powód 2 nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ starasz się walczyć z rutyną, wielce prawdopodobne jest, że nie zwracasz uwagi na nikogo poza sobą. Dobre tematy książek to te, które dotyczą ludzi – ich przeżyć, emocji. To po prostu ludzkie historie, pełne osobistych dramatów, wzlotów i upadków. Zwracając uwagę wyłącznie na czubek własnego nosa, bardzo skutecznie stosujesz jeden z powodów, przez które nie potrafisz znaleźć tematu na książkę. Niestety, nawet jeśli nie przepadasz za ludźmi i jesteś typem samotnika, nie wymyślisz niczego interesującego, nie zauważając otoczenia i nie dostrzegając niczego poza sobą samym.

Powód 4: Jesteś egocentrykiem

Usilnie chcesz, aby książka traktowała o tobie i twoim życiu, ale co zabierasz się do pisania, to jednak nic z tego nie wychodzi? Cóż…może czas zweryfikować swoje poglądy na ten temat i nie budować na siłę z własnego życia głównej osi akcji. Jeśli zależy ci na tym, aby być głównym bohaterem swojego utworu, zawsze możesz nim być, przy czym o wiele bezpieczniej jest w kreowanej postaci po prostu przemycić kilka swoich cech niż w całości opisywać siebie. Wtedy o wiele naturalniej wpleciesz postać w historie, które poznasz od innych ludzi i nie zostaniesz posądzony o ich kradzież lub też przypisywanie sobie czyichś zasług.

Powód 5: Sam siebie krytykujesz

Jednym z częstszych problemów, z jakimi musi się zmierzyć autor przy wymyślaniu tematu utworu, jest ten, że praktycznie napisano już książki o wszystkim. Bardzo często próbują oni wtedy na siłę wymyślić coś nowego, a to prowadzi do frustracji i wniosku, że nie da się tego zrobić. Jeśli i ciebie dopadła ta przypadłość, rada jest tylko jedna – odpuść! Oczywiste jest, że trudno jest, szczególnie początkującemu pisarzowi, stworzyć coś całkowicie unikatowego. Jak pokazały przykłady E. L. James czy J. K. Rowling – to nie pomysł sam w sobie musi być w 100% oryginalny (umówmy się, literatura erotyczna, tak samo jak i fantasy, istniały długo przed nimi), by się sprzedał. Chodzi o wykreowanie oryginalnych postaci i nie tworzenie kalki z cudzych utworów. To, że będą się w twojej książce znajdować odniesienia do innych, to nie wada – a jeśli wykorzystasz je świadomie, to może być nawet zaleta. Dlatego – odpuść sobie i spróbuj na początek uwolnić swoją wenę i po prostu nie wymyślać na nowo koła.